Çarşamba, Eylül 27

Antonio Cosentino: “Jpeg Takımadaları”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zilberman-İstanbul, Antonio Cosentino’nun kişisel sergisi Jpeg Takımadaları sergisine ev sahipliği yapıyor.

Antonio Cosentino, teneke heykellerden resimlere, desenlere uzanan pratiğinde şehir üzerine topladığı hikayeleri, fotoğrafları, kentte gerçekleştirdiği yürüyüşlerine ait anlar ve anıları biriktiriyor ve günümüzün kentsel dengelerini hafızaya dair çağrışımlar üzerinden inceleme yapıyor. Edebiyat ve gündelik unsurların bir araya girdiği dünyasında Cosentino, bugün, geçmiş, gelecek, kent, öteki kent ve ev üzerine yeni ama fragmanlı anlatılar kurarak, anlatıları onun bir devinim halinde gördüğü, sonu belirsiz, inşa etmek ve yıkmak arasındaki gerilimlerde dolaşan üretim sürecinin yansımaları olarak karşımıza çıkıyor.

Cosentino’nun daha önceki sergilerinde olduğu gibi, Jpeg Takımadaları’na da sanatçının kendi yazdığı bir hikaye eşlik eder. İşlerin mi bu hikaye için yapıldığı, yoksa hikayenin mi sergiye göre yazıldığı belli değildir. Bugün, geçmiş ve gelecek, tıpkı üretim sürecinde olduğu gibi hikayenin kendisinde de iç içe geçer. Sergi mekanın bütününe yayılan bir yerleştirme ile Cosentino, bu hikayesinin mizansenini kurgular. Ana kahraman, Jpeg Takımadalarıisimli bir ütopyanın düşünü kurar ve oraya doğru bir yolculuk planlar. Bu düşünceleri sırasında sanatçının ve kahramanının kafalarında canlandırdıkları yan öyküler, akıllarına gelen anılar ve geleceğe dair hayaller, sergiyi oluşturan farklı öğelerde kendilerini gösterir.

Cosentino’nun Zilberman’daki üçüncü kişisel sergisi olan Jpeg Takımadaları, 2 Mayıs 2020 tarihine kadar Zilberman’ın ana galeri mekanında görülebilir.

Paylaş