Cumartesi, Eylül 23

Ardan Özmenoğlu “İşimi Beğendin mi?” Başlıklı Sergisiyle Fremin New York’ta

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Fremin Gallery (New York), 3 Kasım – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Galeri Siyah Beyaz’ın temsil ettiği sanatçı Ardan Özmenoğlu’nun “İşimi beğendin mi?” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. New York’taki 4. solo sergisini açan Özmenoğlu, eserlerinin birçoğunda kendi biyografisinden beslenirken, aynı zamanda kültürel kimlik, kolektif hafıza gibi kavramları da sorgular. Ardan Özmenoğlu’nun meydan okuyan, kışkırtan ve davet eden çağdaş eserleri, hem kültürel ve tarihsel eğilimleri hem de sosyo-politik yaklaşımları ile ironik bir dile sahiptir.

Sanatsal üretim sürecinin temelinde tekrar fikri yatan sanatçı, cam, neon, post-it gibi malzemeler ve farklı sergileme biçimleri kullanarak bu tekrarı vurgular. İmgenin tüketim sürecini, seri üretim, kalıcılık, ritüel ve beraberindeki psikolojik durumlarla ilişkili olarak irdeler. Çalışmalarında kullandığı tekrar, kimi zaman bir ritüel duygusu yaratırken kimi zaman da izleyici ile eser arasında gelişen bir yorumun önünü açar. Özmenoğlu, cam eserlerinde düz bir görüntüyü topografik haritaların katmanları gibi parçalara ayırır. Birden fazla camda bulunan bu düz görüntü mekân ile etkileşime girerek camın içinde / arasında yakalanır ve heykel haline gelir. Sanatçının son derece kırılgan ve şeffaf bir malzeme olan cam ile sağladığı bu etki, izleyici için yeni bir boyut ve ruh halinin yaratımıdır.

Gündelik yaşamda her yerde bulunabilen, üzerine not almak, hatırlatıcı olarak kullanmak gibi işlevlerde karşılaştığımız bir kağıt olan post-itler, Ardan Özmenoğlu’nun görüntüleri çoğalttığı eserlerinde temel bir malzemeye dönüşür. Bir görüntünün tarihsel dayanıklılığı ya da geçiciliğini bu post-itler aracılığıyla kuran sanatçı, modern toplumun katmanlarını başka bağlamlardan aldığı ikonik görüntüler ve illüstrasyonlar kullanarak görselleştirir.

Sanatçının bir sonraki solo sergisi ise 17 Şubat – 18 Mart 2023 tarihleri arasında Galeri Siyah Beyaz Ankara’da izlenebilecek.

Paylaş