Cumartesi, Eylül 23

Bahar Yürükoğlu: Organ Panic! (5 Eylül – 12 Ekim 2019)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bahar Yürükoğlu’nun kişisel sergisi “Organ Panic” 12 Ekim’e kadar artSümer’de! Sanatçı, artSümer’deki yeni kişisel sergisi için, plastiğin yüceliğine adanmış bir çeşit sunak inşa ediyor. Sanatçı biraraya getirdiği ışıklar, aynalar, kokular, geometrik desenler, fiberglas beden parçaları, yapay akvaryum bitkileri ve sahte altın zincirlerle günümüzün maddi dünyasını hem sevgiyle kucaklıyor, hem absürde kaçan bir ciddiyetle tetkik ediyor. Sanatçının yarattığı bu çekici ortamın tuhaf yoğunluğunun oyuncu bir belirsizliği var; taşkın bir coşku kadar onun tam tersini tetiklemenin olasılığını da taşıyor, normalde doğanın yarattığı korkuyla karışık huşu hissini burada plastik bir dünya sunuyor. Serginin aşırı-doygun alanı, hem Yürükoğlu’nun stüdyosundan hem de seyahatlerinden yeni fotoğraflarının yanısıra sanatçının teknikolor renkler ve ışığın yansıma ve kırılmasını kullandığı bilindik görsel dağarcığını resme uyguladığı yeni bir denemeyi de içeriyor.

Bahar Yürükoğlu, Organ panic, 2019.

Bahar Yürükoğlu

1981’de Washington, DC’de doğan sanatçı, fotoğraf eğitimini New York School of Visual Arts’da tamamladı (2003). 2011 yılında Massachusetts College of Art&Design’dan yüksek lisans derecesini aldı.

Seçilmiş kişisel sergileri; “Belki de Senin Gibi Olmak İstiyorum”, küratör Gökcan Demirkazık, artSümer, İstanbul (2017); “Devridaim”, küratör Duygu Demir, ARTER, İstanbul (2016); “Kendinden İsim Alan”, küratör Berçin Damgacı, Nesrin Esirtgen Koleksiyonu, İstanbul (2014); “Melting North”, Montserrat College of Art, Beverly, Massachusetts (2013). Yer aldığı grup sergileri: “The New Normal”, The Hangar, Lübnan (2017); “Asymmetric Kin”, COOP Gallery, Nashville, Tennessee (2016); “Kendin Çek Kendin Göster”, Pera Müzesi, İstanbul (2015);  “Intimate Horizons”, küratör Claire Ashley, Disjecta Contemporary Art Center, Portland, Oregon (2014); “Drop Shot”, küratör Sarah Moran, Dead Space, Brooklyn, NY (2014); 2013 deCordova Bienali, deCordova Sculpture Park and Museum, Lincoln, Massachusetts; ve “We, Out There”, SIM Gallery, Reykjavik, İzlanda (2012).

Sanatçı, La Wayaka Current, Guna Yala, Panama (2017); Kultivera, Tranas, İsveç (2016); the Arctic Circle, Svalbard Uluslararası Bölgesi (2015); Brush Creek Foundation for the Arts, Saratoga, Wyoming (2013) ve SIM, the Association of Icelandic Visual Artists, Reykjavik, İzlanda (2012) misafir sanatçı programlarında bulundu. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

Paylaş