Perşembe, Kasım 30

Bayburt’tan İstanbul’a Maske/ Çağrışımlar

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Baksı Müzesi’nde sergilenen Maske/Çağrışımlar, Contemporary Istanbul Vakfı’nın iş birliği ile bu kez İstanbul’da sanatseverlerin ilgisine sunuluyor. Vakfın, Fişekhane’de bulunan ilk üretim ve sergi mekanı Cocoon’da, 11 Şubat- 21 Nisan tarihleri arasında gezilebilecek sergide; 20 sanatçı ve tasarımcının maske yorumlamaları yer alıyor. “Sergide hayatımızın asıl unsurlarından biri halen gelen maskeler, sanatçı ve tasarımcıların yorumları ile tekrar şekilleniyor ve sanat-tasarım yolu ile maskelerle barış yolu aranıyor”

Çağdaş sanatı daha geniş kitlelere ulaştırmak, gençleri koleksiyoner olmaya teşvik etmek ve bununla birlikte sanatçıları desteklemek, uluslararası ve ulusal kuruluşlar ile geliştirilen eğitim programları ile sanatın farklı alanlarında farkındalık yaratma misyonu ile 2019 yılında faaliyetlerine başlayan Contemporary Istanbul Vakfı, Fişekhane’nin tarihi dokusunda bulunan mekanı Cocoon’da İstanbulluları sanatla buluşturmak için Maske/Çağrışımlar sergisini Baksı Müzesi ile yaptığı iş birliğiyle İstanbul’da da sergilenmesini sağladı. 2021 yılında ajandasındaki eğitim programlarının yanı sıra belirli dönemlerde sergilere ve koleksiyon seçkileri ile de sanatseverlere kapılarını açacak Contemporary Istanbul Vakfı, bu kapsamda bu yılın ilk sergisinde 20 sanatçı ve tasarımcının, maske yorumlamalarının yer aldığı Maske/Çağrışımlar sergisine ev sahipliği yapacak.  Baksı Müzesi koleksiyonuna bir 20. yıl armağanı olan ‘Maske/Çağrışımlar’ adlı sergide, 20 sanatçı ve tasarımcının, maske yorumlamaları yer alıyor.

Neden Maske/Çağrışımlar?

Prof. Hüsamettin Koçan, Feride Çelik, Banu Çarmıklı ve Özlem Yalım’dan oluşan bir sanat kurulunun şekillendirdiği Sergi, içinde bulunduğumuz bu kaotik ortamda, sanatçı ve tasarımcıların yorumlayan, çözümleyen, alternatifler sunan çalışmalarıyla pandeminin kuraklaştırdığı hayatlarımıza ışık ve enerji katmayı hedefliyor.  İnsanlık beklenmedik bir anda uğradığı bu cüssesiz ama cüretkâr saldırı nedeniyle paniğe ve umutsuzluğa kapılırken, sanatçılar, dünyanın her tarafında korunmanın temel unsuru olarak gösterilen maskelerle barışmaya çalışıyorlar. Bu bağlamdan hareketle güncele yanıt ararken, insanın maskeyle olan kadim ilişkisini sorgulayan bir çeşitlilik oluşturuyorlar.

Paylaş