Berlin Sergisinde Yer Alan Tek Türk Azade Köker

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 100. Yılı, Türk Sanatçı Azade Köker’in de katılımıyla, Berlin’de 19+1 kadın sanatçının katıldığı sergi ile kutlandı.

Berlin Sergisinde Yer Alan Tek Türk Azade Köker3

Açılışını Parlamento Başkanı Wolfgang Schäuble, Küratörlüğünüde Alman Bundestag Sanat Koleksiyonu Küratör Yardımcısı Kristina Volke’nin gerçekleştirdiği sergide Azade Köker, kadınların seçme ve seçilme hakkı ile ilgili olarak hazırlamış olduğu kağıt kesiği ve fotoğraf kolajı çalışmasıyla yer aldı. Sanatçının bu çalışmasının merkezinde, 1918 Kadın Hareketi’nin iki kahramanı, ilk sosyalist politikacılardan Marie Juchacz ve kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınması için büyük mücadele veren Elisabeth Kirschmann-Roehl’in yer alması dikkat çekti.

Azade Köker, her iki kadını da, 1918’deki kadın mücadelesini hatırlatan bir resim kolajının merkezinde gösteriyor. Merkezdeki bu tek figürün motifi, sıralamada isimsiz bir kitle ve dolayısıyla kadın seçim hakları mücadelesine katılan birçok kadın ve erkek için bir sembol haline dönüşmekte.

Berlin Reichstag’ın Parlamento Lobisi’nde gerçekleşen sergi, 27 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek.

Paylaş