Pazartesi, Eylül 25

Bill Viola / Michelangelo ”Life Death Rebirth” Sergisi Royal Academy of Art’ta!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Royal Academy of Art’ta 26 Ocak 2019’da açılacak olan ”Life Death Rebirth” sergisi, 476 yıl ara ile doğan iki sanatçının eserlerini yan yana getiriyor. Çağdaş sanatın sıra dışı ismi Bill Viola ile klasik dönemin en önemli sanatçılarından Michelangelo’nun çalışmaları, izleyiciye farklı bir bakış açısı sunuyor.

Royal Academy of Art, aynı evrensel temaları aşkın güzellik ve ham duygusal güç eserleri ile keşfeden iki asırda doğmuş iki sanatçıyı bir araya getiriyor

Michelangelo’nun  fresklerinin ve heykellerinin ölçeği ve ihtişamının aksine, zarif çizimleri bizi çalışmalarının duygusal çekirdeğine yaklaştırıyor. Kendi başlarına bitmiş eserler, sevgi armağanı ve ifadesi olarak ya da kendi ölümüyle ilgili özel ve meditatif yansımaları olarak yaratılmışlardır.
Michelangelo Buonarroti

Michelangelo Buonarroti,
The Risen Christ, (1532-3)

Viola’nın kendi eserleri de, doğum, yaşam ve ölüm arasındaki eşikleri göz önüne almamızı isteyen, yaşamın temel sorunlarıyla uğraşmaktadır.
Bill Viola

Bill Viola
Tristan’s Ascension (The Sound of a Mountain Under a Waterfall), 2005.

Her iki sanatçı da kutsal sanatın sembolik gücünü kullanıyor ve her ikisi de bize fiziksel aşırılıkları ve aşkınlık anlarını gösteriyor.
Bu sergi, Bill Viola ve Michelangelo arasındaki ilişkileri inceliyor ve yaşam döngüsü boyunca sürükleyici bir yolculuk olarak algılanıyor.
”Life Death Rebirth”  sergisi  26 Ocak 2019- 31 Mart 2019 tarihleri arasında Royal Academy of Art’ta ziyaret edilebilecek.
Paylaş