Perşembe, Kasım 30

Bill Viola’nın “Sal” İsimli Video Yerleştirmesi OMM’da Ziyaretçilerle Buluşuyor!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Geçtiğimiz Eylül ayında OMM- Odunpazarı Modern Müze’de izleyiciyle buluşan, yerli ve yabancı 38 sanatçıyı bir araya getiren karma sergi  “Yas ve Haz”, seçkisine eklediği yeni bir video yerleştirmesiyle devam ediyor. Sergiye paralel olarak performans sanatçısı Ata Doğruel’in 40 gün / 960 saat aralıksız gerçekleştirdiği ve sanatseverlerden büyük ilgi gören “Işık Kaynağı” performansının ardından, Amerikalı sanatçı Bill Viola’nın Sal adlı eseri “Yas ve Haz” sergisi kapsamında OMM’da ziyaretçileriyle buluşuyor.

Medya sanatının öncü isimlerinden Bill Viola’nın Sal (2004) adlı video yerleştirmesi, farklı ekonomik ve etnik kökenlerden gelen 19 erkek ve kadından oluşan bir grubun görüntüsü ile başlıyor. Ağır çekimde kaydedilen Sal, kültürel ve sınıfsal farklılıkların geçiciliğine dikkat çekerken, katastrofik olaylar karşısında birbirlerine kenetlenen insanların hikâyesini anlatıyor. Eser, eski çağlardan beri doğa olayları karşısında çaresiz kalan insanlığı, Antik Yunan ve Roma frizlerini andıran görsel bir dille “Yas ve Haz” sergisine farklı bir boyut katıyor.

OMM’un “Yas ve Haz” sergisi, insan olmaya dair mutluluk, beğeni, üzüntü, öfke, korku, şaşkınlık, iğrenme, küçümseme ve utanç gibi duygularla birlikte aynı bedende yas ve haz gibi çelişkili halleri de eşzamanlı olarak mümkün kılan tüm mekanizmaları odağına alıyor.​​ Seçkide, resimden fotoğrafa, heykelden video ve yerleştirmeye kadar uzanan çeşitli disiplinlerde üretilmiş eserler yer alıyor. İnsanın çağdaş bedeninin sınırlarını ve inceliklerini, geçmişten günümüze ait olduğu karmaşık ilişkilerdeki rolünü ve etik – sosyal parametrelerini ele alan sergi, toplumun değişen değer ve normlarına beden üzerinden ayna tutuyor.

Paylaş