Pazartesi, Eylül 25

Bilsart’ta “Kıpırdayan Resimler” Sergisi / 04-29 Aralık 2018

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bilsart, 4 Aralık – 29 Aralık tarihleri arasında, küratörlüğünü Fatih Özgüven’in üstlendiği “Kıpırdayan Resimler” adlı grup sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sinemaya ‘Kıpırdayan Resimler’ demek adettendir. Sinemada görüntünün ‘kıpırdayan’ kısmı büyüleyicidir ama beni işin ‘resim’ kısmı da her zaman çok ilgilendirdi. Çerçevenin ya da kameranın hareketinin içerdiği formların ressamca düzenlenmesi; simetri- asimetri, denge- dengesizlik, ağırlık duygusu- hafiflik duygusu; ressam gibi davranmanın sinemasal ve sinema öncesi yolları, imkanları… Bilsart’ın daveti üzerine hazırladığım, 2018 Aralık ayı boyunca sürecek üç sanatçılı program bunu tersten yapıyor ama aynı kapıya çıkıyor aslında. Burada, sevdiğim ve video ile de uğraşmayı seven ressamlar kendi resimsel dünyalarının imgelerini kıpırdatmaya davet ediliyorlar.

Mert Öztekin’in portreleri – ki aslında nesnelerin resimlerini yaparken de onların portrelerini yapıyordur – Twin Peaks dizisinde aniden çekmece tokmağına dönüşen ya da onun içine çekilip orada kalan kıza benzerler. Atılmamış bir çığlık, önü ya da sonu olmayan hareketin bir aşamasında nedensizce donakalmışlık bu portrelerde tekinsiziiğin esasıdır. Kıpırdayan Resimler dizisinin Hop On – Hop Off dilimi için yaptığı animasyonlar, harekete başvurmak suretiyle bu belirsizliği ortadan kaldıracak sanabilirsiniz, ama aslında tam da tersini yapmaktalar. Tekinsiziliği arttırmak. Bunlar, sergi mekanında onun öbür işlerine destek çıkan bir takviye grubuyla, küçük seramik figürleri ile birlikte yer alacaklar.

Serginin ikinci gösterimi Mert Öztekin’in ‘HOP ON – HOP OFF!’ isimli video yerleştirmesi, 13 Aralık Perşembe günü Mert Öztekin ve Fatih Özgüven’in konuşmasıyla beraber açılıyor.

9

 

Paylaş