Perşembe, Eylül 28

Binbirdirek Sarnıcı “DALINÇ” Sergisine Ev Sahipliği Yapacak

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tarihi yarımada, Haziran ayında dijital sanat alanında 10 önemli sanatçıyla Binbirdirek Sarnıcı’nda gerçekleşecek “DALINÇ” sergisine ev sahipliği yapacak. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve PASHA Bank ana sponsorluğunda, Mezo Dijital tarafından düzenlenecek sergiyi sanatseverler 15, 16, 17 Haziran tarihlerinde gezebilecekler.

Seyhan Musaoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleşecek olan DALINÇ sergisi, IDAF – İstanbul Dijital Sanat Festivali’nin ilk adım sergisi niteliğinde. Küratör Seyhan Musaoğlu serginin kavramsal çerçevesini şöyle anlatıyor: “Dalınç sergisi Binbirdirek Sarnıcı’nda mekânın tarihsel dokusunu ve kültürümüzün ritüel ögelerini birleştirerek izleyiciyi farklı bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor. Sarnıcın mistik havası ve hikâyesine uygun, organik fiziksel ögelerle dijital sanatları harmanlayarak izleyicinin deneyimlemesi için işitsel ve görsel bir aura oluşturuluyor. Dalınç sergisi ilhamını yaşamın kaynağını anlamak için antik çağlardan beri felsefeye konu olan elementlerden alır. Dalınç; güzel bir görünüş, bir düşünce karşısında, kendinden geçercesine sessiz bir coşkuya dalma, meditasyon anlamına gelir. Hava, ateş, toprak ve sarnıcın birincil inşa nedeni olan “su” yanında, bazı doğu felsefelerine göre -eğer bu dört mistik element varlığı açıklayan yapı birimleriyse- onu tamamlayan beşinci element olarak da transandantal meditasyon ya da diğer tabiriyle “dalınç” yer alır.

Musaoğlu’nun suyu odak noktasına alarak bir “dalınç” olarak kurguladığı sergi, bir yandan da çağın akımlarına ayak uydurmaya çalışan benliklerimizi konu ediniyor.

 

Paylaş