Perşembe, Haziran 8

Bora Akıncıtürk’ten Yeni Kişisel Sergi: “(alkış)”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Londra’da yaşayan ve çalışan Bora Akıncıtürk’ün son dönem işlerinden oluşan “(alkış)” başlıklı yeni sergisi 6 Temmuz’a kadar Pilevneli Dolapdere’de. Akıncıtürk’ün 2017 yılında galeriye katılmasının ardından yaptığı ikinci kişisel sergisinde, sanatçının son dönem resimleri, yeni bir heykeli ve geçtiğimiz yılki sergisinin devamı niteliğinde bir enstalasyon yer alıyor.

Akıncıtürk resim, çizim, heykel, enstalasyon ve video gibi farklı türlerde yaptığı merak uyandıran işleriyle tanınıyor. İşlerinin temaları kıyamet, internet kültürü ve estetiği, sosyal yapılar, dijital çağda duygular ve ifade gibi konuları kapsıyor.

Geçen sene Güney Çin’in Dafen kasabasında üretilen yeni seri yağlı boya resimler, sanatçının bir kaç yıl önce yaptığı Photoshop kolajlarından oluşuyor. Dafen klasik resimlerin replikalarının yanı sıra, orijinal eserlerin de ‘outsource’ edildiği yani sipariş üzerine özel olarak üretildiği bir sanatçı kasabası olarak biliniyor. Bu tarz üretim anlayışı kitlesel boyutta dağıtım, üretim ve tüketime yönelik karışık anlatıların yaratılmasına imkan tanıyor. Bu nedenden dolayı bilinçli olarak hazır üretilmiş, anonim ve online içeriği taklit ediyor gibi görünen işler Akıncıtürk’ün kendi çektiği fotoğraflardan, internette bulduğu imajlardan ve kendi çizimlerinden oluşuyor.

Geçtiğimiz yıl sanatçının “Çok Mutluyum Çünkü” adlı sergisinde gösterdiği, millenial bir gencin dağınık yaşam alanını konu alan çadır yerleştirmesi, bu sefer yanmış haliyle yeni bir iş olarak galerinin aynı noktasında sergileniyor.

Akıncıtürk’ün bir çiziminden modellenen üç boyutlu poliamit baskı heykeli Japon çizgi romanı mangaların estetik stilinden esinleniyor. “Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Otoportresi” adlı işi yerde yatarak umursamazca sigara içen bir erkek çocuğu figüründen oluşuyor. Sigaranın du- manının “société” kelimesi olarak cisimleşmesi, “we live in a society” “meme”sine hafif bir gönderme yapıyor. Heykel, sigara içen çocuğun aslında çadırda yaşayan çocuk olabileceğini, belki de yangının sorumlusu olduğunu, olmasa bile en azından umursamaz bir kazazede olduğunu ima ediyor.

Paylaş