Çarşamba, Mart 29

Bozlu Art Project Mongeri Binası, Can Göknil’in Retrospektif Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bozlu Art Project Mongeri Binası, 1970’lerden bu yana sanat dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan ve çok yönlü kişiliğiyle tanınan Can Göknil’in retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergiyle eş zamanlı yayımlanan, yazarlığını Oğuz Erten’in yaptığı Can Göknil: Yaşamı ve Sanatı isimli retrospektif kitapta ise sanatçının ailesi, çocukluğu, kolej yılları, Amerika’daki eğitim süreci gibi konular farklı başlıklar altında ele alınırken, sanatsal üretimi kronolojik olarak düzenlediği sergiler üzerinden yorumlanıyor.

13 Kasım 2018 – 23 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan sergide, sanatçının erken dönemlerden itibaren ürettiği eserlerinden günümüze dek uzanan bir seçkiye yer verilecek.

Can Göknil Kemanlı

Can Göknil’in Arnavutköy Amerikan Kız Koleji yıllarında Seniye Fenmen’in atölyesinde aldığı derslerle doğan sanat merakı, sanatçının sonraki yıllarda Amerika’da sanat okumak gibi bir hayalin peşine düşmesini sağlar. Lisansını Knox College ve yüksek lisansını New York The City College gibi okullarda tamamlayan sanatçı, New York’un öne çıkan galerilerinde sergiler açma olanağı bulur. Amerika’da gerçekleştirdiği dört sergi sonrası 1974 yılında Türkiye’ye dönen Can Göknil, Melda Kaptana Sanat Galerisi, Galeri Baraz, Urart Sanat Galerisi, Garanti Sanat Galerisi, Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi, Milli Reasürans Sanat Galerisi, PG Art Galeri, Galeri Selvin, Galeri Apel gibi birçok önde gelen galeride kişisel sergi açar.

Sanatçının her sergisi ayrı bir konu ve kavram bütünlüğünde düzenlenir. Sergi konseptleri ise genellikle Anadolu mitolojisi, efsaneleri ve hikâyeleri üzerine kuruludur. Kadim hikâyelerin bir sanatçı gözü ile yorumlanarak yeniden yaratılışı Can Göknil resminin ana özelliklerinden biridir. Göknil, şen, yüzü gülen ve mutlu bir dünyanın resmini yapar. Sanatı sadece tuval resmi ile sınırlı değildir. Üç boyutlu işlerden kitap resimlerine kadar geniş bir yaratım ağına sahiptir.

Çok yönlü bir sanatçı olan Can Göknil’in retrospektif sergisi, Bozlu Art Project koleksiyonunun sergilendiği ve sanat-araştırma faaliyetlerinin yürütüldüğü Şişli’deki tarihi Mongeri Binası’nda sanatseverlerle buluşuyor. Yazarlığını Oğuz Erten’in yaptığı, Can Göknil ile yapılan görüşmeler, yayın ve gazete taramaları sonrası iki yılda ortaya çıkan “Can Göknil, Yaşamı ve Sanatı” isimli kitap ise tüm yönleri ile yaratıcılığa ve üretime adanmış bir hayat profili çizen sanatçının bu üretkenliğini yansıtmayı amaçlıyor. Türkiye’nin sanat tarihinde belli köşe taşlarında yer alan sanatçılar hakkında yapılacak monografik çalışmaların önemine dikkat çeken kitap, gerek yapıtları gerekse yazar kişiliğiyle ön plana çıkan ve üretmeye devam eden sanatçı hakkında yapılmış kapsamlı bir çalışma olarak okuyucu ile buluşuyor.

Elli yıllık sanat serüvenini “Hep yazar olmak istedim, derken ressam oldum. Ama izleyiciyle yakınlaşmak, onları sanatla bütünleştirmek, farklı zihinsel perspektiflere ulaştırabilmek için pek çok sergimde yazı unsurunu da resimlerime ekledim. Resimlerim okunabilsin istedim. Sözle göz kardeşliğini benimsedim… Sergilerimde öz kültürümüzden yola çıkan temalar var. Atalarımızın kocaman bir coğrafyadaki izdüşümleri, araştırma konularım oldu. Bunları okudukça görselleştirmek de yol haritam…” sözleriyle özetleyen Can Göknil’in farklı koleksiyonlardan derlenen yüzü aşkın eseri yer alıyor.

Paylaş