“Bu Bir Performans Değildir” Sergisi Daire Sanat’ta!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Performistanbul ve Daire iş birliğinde gerçekleşecek olan “Bu Bir Performans Değildir” sergisi 30 Kasım 2018 – 12 Ocak 2019 tarihleri arasında Daire Sanat’ta izleyiciyle buluşuyor.

Uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul, bu kez canlı performans sunmuyor. Performans kalıntılarını sergileyerek sürece ve dönüşüme dikkat çekmeyi amaçlıyor.

​Bu Bir Performans Değildir​​ ​​sergisi “zamanı nasıl sergilersin?” sorusunu araştırıyor ve performans sürecinin hayattaki izlerini, sürecin objeye dönüşmüş halini sunuyor.

Türkiye’de performans sanatının önde gelen temsilcisi olarak bu alanda araştırmalarına ve çalışmalarına devam eden Performistanbul, 3. yılına ​Bu Bir Performans Değildir​ sergisiyle güncel sanat alanında yeni bir kapı aralayarak giriyor.

bu bir performan değildir

 

 

 

 

 

 

 

Simge Burhanoğlu küratörlüğünde gerçekleşecek olan sergi, Performistanbul’un kuruluşundan bugüne kadar gerçekleştirdiği 40 performans arasından seçilmiş 9 performanstan geriye kalanları “tekrar” sergileyerek, performans sürecinin sergilenmesinin imkansızlığı üzerine duruyor. Canlı performansın sergilenmediği ya da performans dokümantasyonu sergisi olmayan ​Bu Bir Performans Değildir​​, performanslara değil, performans sürecine; performansın sanatçılardaki, izleyicilerdeki, hayattaki izlerine ve hissine odaklanıyor. İzleyiciler, performansın kendisini görmeyecekler, süreç sonrasında kalan kalıntıların izlerini sürecekler. Amaç bir performans dokümantasyonu üzerinden performansı tekrar var etmek ya da izlemek değil; kalıntılar üzerinden süreci hissetmek, araştırmak ve dönüşüme dikkat çekmek.

Bir sanatçının canlı performansı nasıl zamanı ve mekanı belli bir deneyime ve koleksiyon değeri olan bir sanat eserine dönüşür?, Bu kalıntılar başlı başına bir eser niteliği taşır mı? Yoksa sadece performansın objeleri midir?, Bir sanat eserinin kimliği ve derinliği şimdi ve gelecekte nasıl korunur ve deneyimlenir?, Malzeme ile hafıza arasındaki ilişki nedir?…​ gibi soruları ele alacak olan sergide, performanslardan geriye kalan, yaşanmışlık taşıyan somut materyaller ile sürecin şimdiki zaman temsilcileri olan sanatçıların performansın kendilerindeki izlerini paylaştıkları ses kayıtları da sunulacak. Şimdiki zaman ve geçmiş performans süreci arasındaki köprünün izleyiciler tarafından oluşturulmasını dileyen, görsellik üzerine kurulu olmayan bu sergi hafıza üzerine odaklanıyor.

Sanatçılar: AslieMk, Batu Bozoğlu, Ebru Sargın L., Ekin Bernay, Gülhatun Yıldırım, İ. Ata Doğruel, Leman S. Darıcıoğlu, Özlem Ünlü, Selin Kocagöncü

Küratör: Simge Burhanoğlu

Yardımcı küratör: Derya Dinç

Paylaş