Perşembe, Kasım 30

Burçin Başar, Counter Argument Sergisiyle x-ist’te!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İmgeler üzerine kurulu algı kalıplarına alternatif bir yaklaşım arayan Burçin Başar, 4. kişisel sergisi “Counter Argument” dahilinde post-dijital çağın pozitifliği ile giderek yayılan sanallaşma halini, ideal ve gerçeklik arasındaki ilişki doğrultusunda ele alıyor. Görsel hafızanın kirliliği karşısında yeni bir alan yaratma kaygısına düşen sanatçı, yeni sergisinde contra olarak ele aldığı kavramla görünen imgenin tersi olarak yeni bir görme biçimini şekillendiriyor.

“Counter Argument” sergisinde yer alan eserlerde figürlerin giderek flulaşarak yok olması, imaj kirliliğine yönelik bir refleks olarak sanatçının çalışmalarında doğayı baskın çıkarıyor. Yapaylıkla şekillenen imajlar karşısında Başar’ın gösterdiği tutum eserlerinde yeni bir atmosfer arayışına dönüşüyor. 

Burçin Başar’ın resim, video gibi farklı ifade biçimlerini bütünsel bir diyalog halinde ele aldığı “Counter Argument” sergisi eskizlerinde görsel materyal olarak kişisel arşivlerden çıkardığı dijital fotoğrafları manuel manipülasyonlarla maskeliyor. Sanatçının yağlı boya tuvallerinde yer alan bu maskeler, sanal ile gerçeklik arasındaki bağlantıyı bir oyuna çevirerek döngüsel bir irdeleme yaratıyor. Eserlerde sorgulanan düşünce tarzı, ideal ile gerçeklik arasındaki ilişkinin başlangıcını ve bitişini araştırıyor.

Burçin Başar’ın “Counter Argument” isimli dördüncü kişisel sergisi 4 Kasım-11 Aralık tarihleri arasında x-ist’in Karaköy Juma’da yer alan galeri mekanında görülebilir.

Paylaş