Pazartesi, Haziran 5

Contemporary Istanbul 15. Edisyonunda Sanatseverler ile Mayıs Ayında Buluşuyor!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Akbank ana sponsorluğunda 15. edisyonunu gerçekleştirecek Contemporary Istanbul, çağdaş sanat pazarını desteklemek amacıyla 4-5 Mayıs VIP Ön İzleme ve 6-9 Mayıs 2021 tarihleri arasında Genel Ziyaret günleri ile Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Rumeli Salonları’nda Türkiye’nin önde gelen galerilerini bir araya getiriyor.

Çağdaş Sanatın iyileştirici gücü ve merak uyandırıcı etkisini yepyeni bir yönden ele alan Contemporary Istanbul, Türkiye’deki galeriler için düzenlediği bu edisyon ile Türkiye sanat sektörünün yaratıcılığını göstererek toplumların iç sesi olan sanatçıların üretimini desteklemek amacıyla kapılarını sanatseverlere açıyor. Akbank ana sponsorluğunda 4-5 Mayıs VIP ön izleme, 6-9 Mayıs genel ziyaretçi programı ile Contemporary Istanbul, sürdürülebilir sanat ortamının sağlanması için sanat kurumları ve galerilerle birlikte ortak hareket etmeyi hedefliyor. Bu nedenle, bu yıl sadece Türkiye’deki galerilere özel bir edisyon ile ziyaretçilere ulaşacak.

Pandeminin de etkisiyle birlikte yeniden şekillenen sanat ortamının değişen yüzünü yansıtmayı amaçlayan Contemporary Istanbul, Virtual Contemporary Istanbul’un ardından fiziksel alanda koleksiyoner, sanatçılar ve sanatseverler ile 15. kez bir araya gelecek.  Bu amaçla önde gelen sanat galerileri ile Contemporary Istanbul yönetimi bir araya gelerek 15. edisyonu birlikte tasarladı. 4 ve 5 Mayıs tarihlerinde iki gün boyunca ön izleme günleriyle birlikte, çağdaş sanat performansları, solo sergiler ve ek olarak galeriler tarafından eserleri sergilenen tüm sanatçıların katılımı ile “Sanatçı Günü” gerçekleşecek.  8. yaşına giren dijital sanat ve yeni medya sanatı Plug-in Istanbul bölümünde ise; “post-“ teması üzerinden teknoloji, bilim ve sanatın güncel yaklaşımları sunulacak.  

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde katılımcı galeriler ve Contemporary Istanbul Danışma Üst Kurulu ile yapılan görüşmeler sonucu; yeni edisyonu yapılandıran Contemporary Istanbul, programlar, performanslar ve yeni medya sanatına yer verdiği Plug-in Istanbul bölümü ile sanat pazarını canlandırmayı amaçlıyor. 

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, 15. edisyonun odağını şu şekilde ifade ediyor: Contemporary Istanbul tüm zorluklara rağmen yeni fırsatlar çıkararak yoluna devam ediyor. 2020 yılında Virtual Contemporary Istanbul ile geliştik, vakfımız ilk kez İstanbul ‘da ışık sanatı ve dijital sanat eserlerini İBB desteği ile sundu. Şimdi de mayıs ayında İstanbul’a ve sanat pazarına olan görevimizi, sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Mayıs ayında başlayacak coşkulu sanat ortamı 2021 yılında heyecanlanacak, kaynaşacak ve sevinecektir. Sanatçılarımızı, sanat galerilerimizi, akademisyenlerimizi, koleksiyoncularımızı ve sanatseverleri 15. Contemporary Istanbul’a davet ediyoruz.

Paylaş