DECOL, Yerebatan Sarnıcı’nda İstanbul’un Kadim ve Kolektif Hafızasını Canlandırıyor!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türkiye’nin öncü dijital deneyim kolektifi DECOL, 16 Temmuz – 16 Ağustos 2022 tarihleri arasında Yerebatan Sarnıcı’nda “Sarnıcın Yankıları” isimli 8 dakikalık eşsiz bir çoklu duyusal deneyim sunuyor.

Mimari aydınlatmaların kontrolü, lazer etkileşimi, surround ses sistemi ve kapsayıcı (immersive) mapping teknolojilerinin kullanıldığı çalışma, İstanbul’un kolektif hafızasında yer alan mitolojik ve şiirsel geçmişini bir araya getiriyor.  İzleyiciyi günümüzden Yunan mitolojisine kadar uzanan, İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e yelken açan mitolojik Argo gemisine davet eden DECOL, bu kadim kentin ortak bilincini merkezine alarak, iyileştirici bir yolculuğa çıkarıyor.

Deneyimi yaratan DECOL sanatçıları sarnıca yayılan etkileşim boyunca İstanbul’un kadim koruyucu tılsımlarını anlatıyor ve yeni koruyucu tılsımlarını Yerebatan’ın restorasyonu ile bir araya getiriyor. İstanbul kuruluş mitleri ve kentin tarihinde yer alan farklı dinlerin kutsal emanetlerine de yer veren çalışma, sarnıcın tarihi duvarlarında, sütunları üzerinde ve Yerebatan’ın sularında deneyimlenebilecek şekilde tasarlandı. 

DECOL tarafından tasarlanan, ziyaretçilere mekanla birlikte hayal güçlerini de eyleme geçirmeleri üzerine çağrı yapan çoklu duyusal deneyim projesi “Sarnıcın Yankıları”, 16 Ağustos 2022 tarihine kadar Yerebatan Sarnıcı’nda deneyimlenebilir.

Paylaş