Pazartesi, Mayıs 29

Değişime İhtiyacı Olan Bir Malzemenin Yolculuğu: “Plastik: Dünyamızı Yeniden Yaratmak”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Victoria & Albert Müzesi, plastiğin 150 yıllık tarihini ve geleceğini inceleyen bir sergiye imza atıyor. “Plastic: Remaking Our World” başlıklı sergi, plastiğin doğal kaynaklara sürdürülebilir bir alternatif olarak tasarlandığı ilk kökenlerinden, yirminci yüzyıldaki meteorik yükselişine kadarki süreci ele alıyor.

Ananas şurubu şişesi, 1958.

Kaygısız tüketimciliğin ve devrim niteliğindeki yeniliğin sembolü olan plastik, onlarca yıldır tasarımcıların hayal gücünü harekete geçirdi. Bugün plastik patlamasının dramatik sonuçları aşikar hale geldi ve plastik ütopik çekiciliğini kaybetti. Gerekli olduğu kadar gereksiz olduğu bilinen, hayat kurtaran ve hayatı tehdit eden, baştan çıkarıcı ama tehlikeli olduğu bilinen bu tartışmalı malzemenin 150 yıllık tarihini anlamak hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Pallo / Balo sandalyesi, 1963.

Sergi, V&A ve Vitra Design Museum koleksiyonlarının yanı sıra tüm dünyadaki koleksiyonlardan ürün tasarımı, grafikler, mimari ve modaya yer veriyor. Bu, V&A Dundee, Vitra Tasarım Müzesi ve maat, Lisbon tarafından V&A South Kensington’dan küratörlerin hazırlayıp küratörlüğünü yaptığı ilk sergi .

Paylaş