Cumartesi, Eylül 23

Deniz Sağdıç’ın Tenim Denim Projesi Hong Kong’da!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sanatçı Deniz Sağdıç ve Kreatif direktör Selçuk Sepici’nin gezici sergi ve workshop ’tan oluşan projesi Tenim Denim, dünyayı dolaşarak, ayrımcılık karşıtı ve birleştirici söylemiyle beğeni topluyor.

Sağdıç, kullanılmış objeleri yeniden düzenleyerek kültürel ve sosyal kimi olguları farklı yönleriyle görünürleştirmeyi amaçlayan Ready-ReMade projesi kapsamında, denimi bir malzeme olarak geniş imkanlarının yanı sıra, barındırdığı düşünsel ve kavramsal anlamıyla ele alıyor.

Sanatçıya göre; denim, günümüz dünyasının belki de birincil sorunu durumundaki etnik, ekonomik, kültürel sınır ve ayrışmaları tek başına kırmış, dünyanın uzak ve kırsal bölgelerinden, en kalabalık metropollerine kadar farklı kültürlere sahip kişilerin ortak paydası olmayı başarmıştır. Her insanın doğduğu anda sahip olduğu teninin bile kimi zaman bir ayrışma konusu olabildiği medeniyet dünyasında, denimin bu evrensel konumu, sanatıyla altını çizmek istediği konular için eşsiz bir fırsat sunmakta. Farklı teknikler kullanarak denim ile oluşturduğu portre ağırlıklı çalışmalarıyla insanı insana hatırlatmayı, yeniden anlatmayı amaçlıyor. Ayrıca dünyanın çeşitli şehirlerini dolaşması için hazırladığı özel sergisiyle, farklı din, dil ve ırka mensup uluslararası bir seyirci kitlesine, Tenim Denim Projesinin bu birleştirici mesajını ulaştırmayı hedeflemektedir.

Deniz Sagdıç Denim üzerine kesilmiş eskitilmiş denim parçaları, 150x150cm 2018

Gezici sergisine ek olarak sanatın temas edilebilirliğine de dikkat çekmek amacıyla tasarladığı workshoplarla da gittiği her ülkede, katılımcılarla beraber eserler yapan sanatçı, New York’ta başlayan serüvenine Amsterdam ve Londra’dan sonra Hong Kong’da devam ediyor.

Hong Kong hükümeti, Hong Kong Design Institute ve Advance Denim iş birliğiyle 11 – 27 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılacak Hong Kong Denim Festival’inde, gezici sergisi ile seyircisiyle buluşan Deniz Sağdıç, festival kapsamında Hong Kong’lu sanatseverlerin katılımıyla da iki yeni eser yaratacak.

Paylaş