Cumartesi, Eylül 23

Doğan Doğan:” Fragile”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Berlin’de yaşayan sanatçı Doğan Doğan uzun bir aradan sonra yeni sergisi “Fragile” sayesinde takipçileriyle buluşuyor. Sergi 2011 yılından beri bulunduğu Mim Kemal Sokak’taki adresinden Hüsrev Gerede Cad. No 84 D:1’e taşınan Merkur’un yeni mekanında başlıyor.

Doğan Doğan sergiyle, dünyamızı tehdit eden küresel iklim değişikliklerine ve çevre kirliliğine dikkat çekiyor.
Evren için ufacık bir toz parçası olan, bizim içinse olmazsa olmaz olan Dünya gerektiği gibi korunmazsa ne Doğan Doğan’ın işlerinde gördüğümüz güzellik kalır, ne de olabilecek daha nice güzellikler…

Fragile bu korkuyu resmediyor izleyicilere. Ve Doğan endişelerini şu satırlarla aktarıyor:

“Ölürse ölsün bana ne diyor Doğan… Kutuptaki ayı, okyanustaki balina ölüyormuş ölsün sana ne?
Yok efendim Arjantin öküzleri metan gazı osuruyorlarmış, metan da iklimin daha çok ısınmasına yol açıyormuş. Çok ısı da buz dağlarının erimesine sebepmiş… Böyle olunca da dünyanın dengeleri altüst oluyormuş, olursa olsun ona ne?

“Hayvanseverlere göre yediğimiz balığın üçte biri plastikmiş, bu da kanser olma riskini artırıyormuş… Kanser oluyorsak olalım bize ne? Balık yemeyiz öküz yeriz, o zaman size ne? Durun, hemen yemeyin: Hani öküzler de metan osuruyorlardı ya bu olmadı!

“Tamam başka bir fikir! Vejeteryan oluruz, yani sebze meyveyle besleniriz değil mi? Bu da olmadı galiba; çünkü Dünya Sağlık Kuruluşu’nun açıklamalarına göre sebze ve meyvelerin %90’nında aşırı derecede pestisit ve hormon varmış, kanser olma riskini artırıyormuş, artırırsa artsın onlara ne?

“Durum böyleyse o zaman yiyelim…

“Bana, sana, ona, bize, size, onlara ne?

“Bırakalım da Ayşe, Fatma, Ahmet, Mehmet düşünsün ne olacağını, ne olması gerektiğini? Sen de düşün, ne zararı var?”

 

Doğan Doğan’ın tuval üzerine elle dikilmiş kumaş parçaları ve yağlıboya malzeme ile ürettiği resimleri ile heykel yerleştirmelerinin yer alacağı “Fragile” (Kırılgan) sergisi 30 Kasım 2019 tarihine kadar Merkur Galeri’de izlenebilir.

Paylaş