Çarşamba, Haziran 7

Ebru Döşekçi, “Kimse Bilmez” Sergisi İle Alexandre Vallaury Binasında!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ebru Döşekçi’nin geometrik oyunlarla kendine ve çevresine daha  yakından baktığı son dönem çalışmalarını kapsayan “Kimse Bilmez” başlıklı  sergisi 20 Nisan’a kadar Alexandre Vallaury binasında ziyarete açıldı. Kimse Bilmez ile kültürel referansları ve kişisel olanı önceliklendiren  Döşekçi, izleyiciyi kendisinin ve başkalarının yaşanmışlıklarının hayat  verdiği işleriyle bir araya getirerek hikâyesine dahil ediyor.

Bir grup olarak sergilenen bu yeni seri, sanatçının Sophie Calle’in  pratiğinin izinde, rastgele seçtiği kişileri – bir kadın, bir çocuk, bir  adam – takip etmesiyle ortaya çıkmış. Bu seriyi oluşturabilmek için  bakışlarını gerçek anlamda iç dünyasından ve stüdyosundan dışarı  çıkarıp, sınırlarını zorlayan sanatçı, gizemi takip ederken kişi/lere  atfettiği hikâyeleri yalın ve simgesel portreler olarak üç boyuta  taşıyor.  

Ebru Döşekçi’nin dünyaya ve kişilere olan merakı, ilk kez bu sergi için  üretmeye başladığı Simit (2023), Güvercin (2023), Çocuk (2023),  Dualite (2023), ‘Hakkı, Ayşe – Cemile – Ben’ (2023), işlerinden oluşan  Sophie serisiyle pekişiyor.  Kimse Bilmez sergisi Ceren Erdem küratöryel  danışmanlığında, Esra A. Aysun’un proje yönetimi ile Ebru Döşekçi  tarafından bağımsız olarak düzenleniyor.

  

Paylaş