Perşembe, Eylül 21

Echoes of Nature: Doğanın Harikalarından İlhamla Sanatı Kutlayan Büyüleyici Bir Sergi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gerçekleştirdiği küratoryal ve solo sergilerle ses getiren, İstanbul’un önde gelen çağdaş sanat galerisi, Galeri Bosfor, 1 Temmuz-15 Eylül tarihleri arasında “Doğanın Yankıları” sergisini Bodrum’un en güzel koylarından biri olan Demirbükü’nde yer alan Mesa Bodrum’da sergiliyor. Doğayla bütünleşen eserlerle sezgileri harekete geçirecek bu özel yerleştirme, Mesa Bodrum içerisinde yer alan nevi şahsına münhasır yemek ve detaylarıyla dikkat çeken Naru’nun bahçesi ve iç mekanlarına yayılıyor.

Galeri Bosfor’un temsil ettiği sanatçılar Mithat Şen, Olgu Ülkenciler, Burcu Erden, Ahmet Çerkez, Işıl Kapu, Erman Özbaşaran, İpek Yücesoy, Yasha Butler, Renin Bilginer ve Ilgın Seymen’in yer aldığı sergide, form, doku ve anlam dünyası olarak doğaya referans veren eserler yer alıyor. Açık alanlarda heykellerin Bodrum’un eşsiz florasıyla iç içe geçtiği bu sergi, ziyaretçileri, insan ve doğa ilişkisini eserler aracılığıyla keşfetmeye davet ederken, galerinin “özgün, yalın ve yetkin” sanat pratiği seçkisini izleyiciye sunuyor.

Küratörlüğünü Galeri Bosfor kurucusu Gökşen Buğra’nın gerçekleştirdiği “Doğanın Yankıları”sergisi, doğanın sanatsal ifade üzerindeki derin etkisine tanık olmak için eşsiz bir fırsat sunuyor. Yaz boyunca ziyaretçilerini bekleyen sergide, Erman Özbaşaran’ın rengin hakimiyetindeki soyut manzaraları, Mithat Şen’in parşömen ve mermerle gerçekleştirdiği beden formları, Burcu Erden’in kaya dokulu heykelleri, Ahmet Çerkez’in ham bez üzerine organik lekeleri gibi malzeme ve form odağında özgün işler üreten Galeri Bosfor sanatçılarının işleri yer alıyor. Doğanın açık metninin sanatçılar tarafından nasıl bir çeşitlilikle yorumlandığının ilham verici bir örneği olan bu yerleştirme, derinlikli çağrışımlarıyla izleyicileri çevre ile kendi bağları üzerine düşünmeye davet ediyor.

Galeri Bosfor hakkında:

Bosfor, odağına sanat eseri ve sanatçıyı alan, küratöryal ve solo sergilerle özgün örnekler gösteren, güncel sanat üretiminin nabzını tutan ve kendi zamanının tanıklığını üstlenen bir galeridir. Ziyaretçinin nitelikli sanat eserleri gördüğü, ilham aldığı, iyi hissettiği bir mekân olup, etrafında değer yaratmaya ve paydaşlarına da değerli hissettirmeye özen göstermektedir. Öncelikle kendi coğrafyasında bağımsız bir sanat ortamı geliştirmeyi; yaratıcı, zihinsel ve ahlaki değerlerle daha güçlü etkiler yaratmayı hedeflemektedir. Form ve malzeme odağında özgün işler üreterek kendilerine has üsluplarını zaman içinde dönüştürmüş; disiplin ve ahlakla üretimlerini sürdüren sanatçıları temsil etmektedir.

Paylaş