Çarşamba, Haziran 7

Elgiz Müzesi 13.Teras Sergisiyle Heykelleri Buluşturuyor.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Elgiz Müzesi, 2012 senesinden itibaren kararlılıkla yaptığı teras sergilerinin 13.sü olan “Gelecek  Zaman” Sergisini, 20. Yılında her şeye rağmen gerçekleştiriyor. Ülkemizde ender rastlanan sanat  etkinliklerden biri olan açık hava heykel sergisinde, genç sanatçılar farklı anlatımlar ve farklı  materyaller ile müzenin iki bin metrekarelik, heykel sergileri için kullanıma açılan terasında bir araya  geliyor. 

Dünyayı kasıp kavuran ve hepimizin alışkanlıklarını değiştiren salgına rağmen genç sanatçıların  yaşama sanatla sahip çıktıkları bir kez daha görüldü. Sergiye 113 sanatçı 144 yapıtla başvurdu ve 48  heykel sergilenmek üzere, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel, Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur ve Can  Elgiz’den oluşan danışma kurulunun değerlendirmesinden geçerek seçildi.  

Nilüfer Ergin’in sergi metninde belirttiği gibi bu yılın kavramsal çerçevesi “Gelecek Zaman” bir  anlamıyla Teras fikrinin içinde gizli olarak hep beklemişti. Sanatçının yenilikçi ve dönüştürücü bakış  açısının, özgür olma isteğinin, değiştirici gücünün yarına, geleceğe dair öngörüleri bu sergide  buluşmuş oldu. Sanatçının, yaşamı dönüştürme, geçmişi ve şimdiyi eleştirel bir bakış açısıyla  değerlendirme çabası, sanatı hep devinim içinde tutmuştur. Sanatın izleyiciyle kurduğu ilişkiyi de  derinden etkileyen bu durum, sanatın hayal kurduran ve geleceği tasavvur etmeye yönelten ekseni,  insana düşünme dünyasının kapılarını aralar. Gelecek Zaman’a umutla bakabilmemiz için sanatçıların  dönüştürücü bakış açısına, hayal gücüne yeniden ihtiyacımız var ve bu sergi Teras’dan geleceğe  bakıyor. 

“Gelecek Zaman” Sergisi, Elgiz Müzesi’nde pandemi kurallarına uygun şekilde ve açık havada  12 Temmuz- 23 Ekim, 2021 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Paylaş