Cumartesi, Eylül 23

Erdil Yaşaroğlu: “Oyun”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Erdil Yaşaroğlu’nun heykellerinden oluşan ilk kişisel sergisi ‘Oyun’, Yapı Kredi bomontiada’da ziyarete açıldı.

Erdil Yaşaroğlu, 2012 yılında dünyanın en büyük karikatürünü çizerek Guinness Dünya Rekorları listesine girmişti. Çizdiği karikatürler ile hayatın her alanından ve her canlıdan ufak detaylara yer veren Yaşaroğlu’nun karikatür çizerken geliştirdiği form, estetik, espri ve hayata bakışı, üç boyutlu eserlerde yepyeni bir dil olarak karşımıza çıkıyor. Heykeller, sanatçının karikatür çalışmalarından farklı olarak dertlerini bir ‘espri’ üzerinden anlatmıyor, formları, kütleleri ve renkleri ile ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Oyun kavramının, çocukluk anılarından öte yaşadığımız gri dünya ile bir tür baş etme yolu olarak gören sanatçı, sergi kapsamında tüm izleyicileri bu oyuna davet ediyor. Ormanın karanlık köşelerinden, şehrin neşeli çatılarına; çocukların eğlencesinden, hayvanların ilginç dünyalarına kadar her şey bu oyuna katılıyor.

Sergide, Yaşaroğlu’nun neşeli ve renkli heykellerinin yanı sıra, desenleri, kağıt işleri ve karikatür üretimindeki yaratıcı süreçlerini yansıtan filmler yer alıyor. Sergiye paralel olarak, sanatçının katılımıyla düzenlenecek konuşma ve atölyeler Yapı Kredi bomontiada’da gerçekleştirilecek.

Mekanın açık ve kapalı alanlarına yerleşen heykellerden oluşan sergi, 3 Kasım‘a kadar YapıKredi bomontiada’da ziyaret edilebilecek.

 

 

 

Paylaş