Cumartesi, Eylül 23

”Eve Dönüş” Sergisi Galeri Diani’de! 8 Aralık -29 Aralık 2018

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türkiye’den yaklaşık 70 sanatçının çalışmalarını yurt dışında turneye çıkaran ve küratörlüğünü üstlenen sanatçı Şükrü Karakuş, “EVE DÖNÜŞ” başlığındaki sergiyi, İspanya, Fransa ve Portekiz’den sonra Türkiye’de Galeri Diani’de sergileyecek.

Galeri Diani 8-29 Aralık tarihleri arasında, Şükür Karakuş’un küratörlüğünde, içinde sanatçının kendi eserlerinin de bulunduğu bir sergiyi ağırlıyor. Ergin İnan, Süleyman Saim Tekcan, Gülseren Südor gibi usta sanatçıların yanında yetmiş sanatçının yer aldığı “Eve Dönüş” isimli sergi kapsamında yurt dışında turneye çıkan eserler Türkiye’de sergilenecek.

Serginin hikâyesini Şükür Karakuş şöyle tanımlıyor: “Bir yolculuğa çıktığınızda sizi hangi serüvenlerin beklediğini bilemezsiniz. Kimlerle karşılaşacağınızı, kimlerle konuşacağınızı, kimlere bakacağınızı ya da kimlerin size bakacağını… Evde bıraktıklarınız; anneniz, babanız, çocuklarınız, eşiniz ya da sevgiliniz içinse durum farklıdır. Onlar için normal hayat devam eder ve sizin dönüşünüzü beklerler. Sanat eseri ile sanatçı arasındaki ilişki de buna benzer. Atölyede yaşanan süreçten sonra eser bir yolculuğa çıkar, en son sanatçısı bakmıştır ona. Sonrasında eser gittiği mekânlarda izleyicilerle buluşur. Bu buluşma sanatçı ile izleyici arasındaki uzaklığın sıfırlandığı, bakışların kesiştiği; dolaylı, dolaysız ilişkilerin toplandığı potansiyel bir alana dönüşmüştür.”

eve dönüş 2

Bir yılbaşı öncesi yılbaşı şenliğine dönüşecek olan “EVE DÖNÜŞ” sergisi Galeri Diani’ de koleksiyonerler ve sanatseverler için kaçırılmayacak bir fırsat.

Paylaş