Cumartesi, Eylül 23

Galerist, Nazım Ünal Yılmaz’ın ‘Daima İleri’Adlı Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Galerist, yaşamını ve çalışmalarını Viyana’da sürdüren Nazım Ünal Yılmaz’ın galerideki ilk kişisel sergisi ‘Daima İleri’ye 27 Ekim – 10 Aralık 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergi, sanatçının kendi deyimiyle ‘büyüme endeksli’, ne demokratik ne de ekolojik sayılabilecek, ekonomik modele kendini yakın bulan kültür politikaları ile tarih yazımına yönelik kuşkusundan doğan son dönem çalışmalarını bir araya getiriyor.

Yılmaz, yapıtı var eden zihinsel, duygusal, sosyal koşullar ile onu tecrübe etme modellerine yönelik eleştirinin yarattığı yeni görsel ve biçimsel olanakları, izleyicilerle araştırma ve yeni okumalarla diyaloğa sunma yoluna gidiyor. Eserler, sanatçı için kendine has birer görsel anlatıyı barındırdığı kadar, Yılmaz’ın ister kapitalist, isterse komünist olsun, tüm bu modellere duyduğu uzlaşmasız kuşkuya da sözcülük ediyor.

Sanatçı, gerek Türkiye, gerekse Avrupa çağdaş sanat tarihinin öncü fırçalarına hürmetle ortaya koyduğu soyut-dışavurumcu, a-politik kompozisyonlarıyla bir bakıma, tasvirde dürüstlüğün nerede başlayıp, nerede bitmesi gerektiğini, sanat piyasasının, gerçeklik ve samimiyet endeksini hangi değerlere göre tayin ettiğini, izleyiciye kendini teşhir eden bu tek kişilik ve soyundukça kalabalıklaşan kabare ile sormaya yöneliyor.

Paylaş