Cumartesi, Eylül 23

“Geçmiş Zaman Olur ki…” Galeri 77’de!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Galeri 77 geçtiğimiz sezon gerçekleştirdiği sergilerden yola çıkarak bir nevi yakın geçmişi bizlere hatırlatan ve o anları tekrar keşfetmeye odaklanan “Geçmiş Zaman Olur ki…” isimli karma sergiye 24 Ağustos’a kadar ev sahipliği yapıyor. Farklı stil ve üsluplardan 8 sanatçının daha önce sergilenmemiş ilgi çekici işleriyle oluşturulan seçki; Zeynep Akgün, Sedat Girgin, Vav Hakobyan, Mesut Karakış, Daron Mouradian, Cem Mumcu, Arshak Sarkissian ve Sayat Uşaklıgil’in son dönem eserlerini tüm sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Zeynep Akgün, İçli Dışlı (Intimate), 2019.

İnsanın geçmişte yaşadığı öyle güzel günler vardır ki, bunları hatırlayıp düşündüğünde o anları tekrar yaşamak istermişçesine iç geçirir, o günlerin yaşanmış çok keyifli günler olduğunu ve dünyalara değeceğini düşünür. İşte Galeri 77 de geçtiğimiz sezon içinde gerçekleştirdiği iz bırakan sergilerden yola çıkarak serilerin daha önce sergilenmemiş eserlerinden oluşturduğu bu çok renkli seçkiyle tüm sanatseverleri aynı keyfi yeniden deneyimlemeye davet ediyor.

Sedat Girgin, Mucize (Miracle), 2019.

Sergide, Zeynep Akgün’ün kimi zaman melankolik ve kırılgan kimi zaman ise kendinden emin ve cesur ruh hallerini gerçekçi üslupla resmettiği kadını merkezine alan eserleri bizleri karşılıyor. Sedat Girgin’in daha önce ön gösterimleri yapılmış “Civan” ve “Bahar” isimli iki ayrı sınırlı edisyon çalışmasına, yine sanatçının kendine has bir dünya yaratarak karakterlerini kendine özgü, oynak ve aynı zamanda hafif buruk bir gerçeklik içinde işlediği cıvıl cıvıl yepyeni özgün eserler eşlik ediyor. Tüm temel sanat kurallarını alt üst ederek kendine has çizgisiyle rengarenk objeler ve tuhaf melez canlılar üreten neo-pop art sanatçısı Vav Hakobyan’ın kâğıt üzerine karışık teknik özgün işleri, bizleri sanatçının zengin hayal gücünü yeniden keşfetmeye davet ediyor. Yer yer doğal örüntüler ve kimi zaman da zamanın başlangıcını hatırlatan soyut geometrik temalarıyla Mesut Karakış’ın tuval yüzeyinde derinlik, boşluk-doluluk etkisi, transparan geçişler ile çok renklilik içeren kendine has “eksiltme” tekniği ile ürettiği eserleri bizlere yeni illüzyonlar sunuyor. Sanatseverlerin büyük ilgisini çeken absürt karakterleri ve masalsı renk paletiyle bizleri şaşırtmaya devam eden Daron Mouradian, geçmiş dönem eserlerinden özenle seçerek bir araya getirdiği kâğıt üzerine sanatçı imzalı sanatsal reprodüksiyon baskıları ile bizleri yeni fantastik yolculuklara çıkarıyor. Farklı ruh hallerini renk ve formlarla anlatmaya odaklanan Cem Mumcu, kendi hayatından yola çıkarak oluşturduğu eserlerinde bizleri her birimizin paylaştığı ortak hislerle yüz yüze getirerek bunlarla hesaplaşma imkânı sunuyor. Arshak Sarkissian’ın hayvan, doğa ve insan ilişkilerini merkezine alan ezoterik hikayelerinin şaşırtıcı tasvirleriyle dolu kâğıt üzerine mürekkep eserleri bizleri büyüleyerek farklı dünyaların kapılarını aralıyor. Serginin son sanatçısı Sayat Uşaklıgil dünyaya mutlu insan kavramının empoze edildiği 1930 ve 50’lere ait fotoğraflardan yola çıkarak tamamen yeniden kurguladığı zamansız ve tuhaf kompozisyonlarıyla bizleri şaşırtmaya, bu mutlu kalabalıkların kahkaha dolu keyifli anlarına bizleri ortak etmeye devam ediyor.

Daron Mouradian, Pilot I, 2019.

Sergi teknik olarak iki ana bölümden oluşuyor; Tuval üzerine yağlıboya ve akrilik eserlerin yer aldığı ilk bölüm ile orta ve küçük boyutlu kâğıt üzerine karışık teknik eserler ve çeşitli sınırlı edisyon işlerden oluşturulmuş ikinci bölüm. Galeri 77’nin Karaköy’deki mekânında 24 Ağustos tarihine kadar devam edecek olan “Geçmiş Zaman Olur Ki…” isimli sergi, bizlere hafızalarımızı tazeleyerek sezon içinde keyif aldığımız o anları yenilenmiş bir bakış açısıyla tekrardan hatırlamaya ve keşfetmeye çağırıyor.

 

 

Paylaş