Gül Ilgaz: “Kırılma Noktası”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Millî Reasürans Sanat Galerisi Gül Ilgaz’ın, “Kırılma Noktası” sergisi 25 Mart – 22 Mayıs 2020 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sergide Ilgaz’ın 1990’lı yıllardan 2019 yılına kadar yapmış olduğu çalışmalarından oluşan biyografik seçkisinden oluşan bir duvar izleyeni karşılıyor. Sergi için hazırlanan kitabın metni ise Beral Madra tarafından kaleme alındı. Madra, Gül Ilgaz’ın tüm üretim serüveni üzerine odaklanıyor.

Gül Ilgaz, Millî Reasürans Sanat Galerisi için hazırladığı sergide sanatçının günümüze kadar yapmış olduğu video işleri de gözden kaçmıyor. Yeni sergisinde kullanmış olduğu birçok imgenin köklerini bu duvarda bulmak ve bu imgelerin izini sürmek böylece mümkün oluyor. Hem videolarda hem de bu duvarda izlediğimiz işlerin çoğu yaşanmış kırılma noktalarından oluşuyor. Galerinin alt katında sanatçının bu yıl üretmiş olduğu fotoğraf, mekân düzenlemeleri ve video çalışmaları yer alıyor.

Sergiye ismini veren kırılma noktası, kopuş olarak değil, süreklilik gösteren dönüm noktaları olarak karşımıza çıkıyor ve sergi yaşamın düz bir şekilde gitmeyip kırılmalardan oluştuğunu bize bir kez daha hatırlatıyor.

Serginin geneline hâkim olan hüzün ve yalnızlık duygusu, günümüz insanının duygu dünyasını bize yansıtıyor. Sergide gözler önüne serilen, insanın atmakla bitiremediği yükleri, içinde yaşadığı kendisine doğrudan saldıran medya dünyası, kendini arafta hissetme, yalnızlık duygusu gibi konular, günümüz insanlarının kırılma noktalarını yansıtıyor.

Sergi 25 Mart-22 Mayıs 2020 tarihleri arasında Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.

 

Paylaş