Perşembe, Eylül 28

Güneş Terkol: “Bir İkili”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

KRANK Art Gallery 13 Şubat- 22 Mart arası Güneş Terkol’un “Bir İkili” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. 16. İstanbul Bienali’nde Güçlü Öztekin ile beraber gerçekleştirdiği Warlbmon adlı enstalasyonu ile yer alan sanatçı, KRANK Art Gallery’deki solo sergisinde bienal sürecinde ürettiği eserlerinin yanısıra son dönemde ürettiği ahşap ve serigrafik baskı ve litografileri ile katılıyor. Sergiye aynı zamanda Güneş Terkol’un ilk sanatçı kitabı da eşlik edecek.

Güneş Terkol, çalışmalarında sıklıkla kişisel ve kollektif hikayelerden ilham aldığı figürleri ve sahneleri işleyerek kumaşları dönüştürür. Yaşadığı çevrenin etkisi altında işler üretse de eserleri gerçeküstü ve sembol yüklü kompozisyonlar ile doludur. Sanatçı,  insanların, özellikle kadınların, kalıplaşmış cinsiyet ve sınıf stereotiplerine direnmek ve kendi kişisel arzularını ve kimliklerini savunmak için buldukları yolları inceler. Politik ifadesi üretim tekniği ve temsil içeriğine gömülmüştür.

Güneş Terkol’un eserlerindeki hikayeler bizim dünyamıza ait olarak bir nakış gibi işlenmişlerdir. Soyutlaştırılan figürlerin, çoğul ruh halleri ve büyüleyici kişiselliği karşımıza geçmiş, bizi onlara bakmaya sevk etmektedir. Cinsel anlamda ikili doğasını yansıtan teatral ve metaforik personalar, çekici oldukları kadar sevimli bir uçuculuk ve tuhaflık taşımaktadır.

KRANK Art Gallery’de 22 Mart’a kadar devam edecek sergiye sanatçının kariyerinde ilk olma özelliğini taşıyacak olan sanatçı kitabı da eşlik edecek. Yazılarını Ali Akay, Bige Örer ve Sibel Erdamar’ın yazdığı kitapta sanatçının kariyerinin yapıtaşlarını oluşturan karma ve solo sergiler, katıldığı bienaller ve kollektif çalışmalarının ürünü olan pankart ve ses atölyeleri mercek altına alınmaktadır.

Paylaş