Halil Altındere: “Abrakadabra”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yapı Kredi, 75. yaşına girdiği Eylül ayında doğum gününü Halil Altındere’nin “Abrakadabra” sergisiyle kutluyor. Altındere’nin sanatçıyı bir sihirbaz, eserleri sihir malzemesi, sergi alanını ise sahne olarak kurguladığı “Abrakadabra” sergisinin küratörlüğünü, 10. İstanbul Bienali’nin de küratörlüğünü yapmış olan Hou Hanru üstleniyor.

Bu sene, dünyanın en prestijli sanat etkinliği olarak kabul edilen Venedik Bienali’nin uluslararası ana sergisinde üç eseri sergilenen Altındere, “Abrakadabra” sergisi ile son dönemde ürettiği tüm üç boyutlu işleri sanatseverlerle buluşturuyor. Sanatçının hiper-realistik heykellerini, bronz işleri ve enstalasyon çalışmalarını bir araya getiren sergi, gündelik yaşamın gerçekliği ve hayal dünyası arasındaki sınırların geçişkenliğini sorgulayan 20’den fazla eserden oluşuyor.

Sergiyle eş zamanlı olarak Yapı Kredi Yayınları’ndan Hou Hanru, Maria Lind ve HG Masters gibi dünyaca ünlü küratör ve yazarların bu sergi için özel olarak kaleme aldığı yazılarını içeren kapsamlı bir kitap çıkacak. Ayrıca sergi paralelinde sanatçının bir eseri de Yapı Kredi Bomonti Alt’ta sergilenecek.

Paylaş