Perşembe, Kasım 30

Halka Sanat Projesi:“Rüzgarda Akan Atlar Ya Da Yuvadan Uçmak”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Halka Sanat Projesi 22 Şubat – 22 Mart 2020 tarihleri arasında küratörlüğünü Bahar Güneş ve Öykü Demirci’nin üstlendiği “RÜZGARDA AKAN ATLAR YA DA YUVADAN UÇMAK” sergisine ev sahipliği yapıyor.

İpek Çankaya’nın tematik metninden yola çıkan sergi, Baysan Yüksel, Belkıs Taşkeser, Doğu Çankaya, Emrah Danacı, İpek Çankaya, Murat Germen, Nancy Atakan, Neriman Polat, Richard Bartle, Sevda Bad, Sevil Tunaboylu, Sezgi Abalı, Sadık Arı, Slobodan Dan Paich ve Yasemin Nur’un resim, fotoğraf, yerleştirme ve heykellerini bir araya getiriyor.

Murat Germen

Rüzgarda Akan Atlar (Horses Fluent in the Wind) Sylvia Plath’ın Gözdeki Zerre (Eye-Mote) adlı şiirinden bir alıntıdır. Rüzgarı ve atı yan yana düşününce gücü, hızı, dizginlerden kurtulmayı ve yeni ihtimalleri kucaklamayı zihne üşüştüren bu tanım içindeki şiirsel dokunuşla daha duyarlı hale gelir. Rüzgarda Akan Atlar ya da Yuvadan Uçmak, halka sanat projesi’ne sekiz yıl yuva olmuş bir mekana veda ederken onu kutlama sergisidir. Yuvadan uçmak deyimi büyüyüp aile ocağından ayrılmak anlamına gelir. Bu deyim bir yanıyla, korunaklı bir mekanı ve içindekileri geride bırakmayı bir yanıyla da kendi ayakları üzerinde durarak yeni ilişkiler kurmayı ve eskileri yeniden tanımlamayı ifade eder.

 

Paylaş