Çarşamba, Eylül 27

Hemad Javadzade’den Yersiz Zaman

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Sanat yaşamına Türkiye’de devam eden İranlı genç ve değerli sanatçı Hemad Javadzade’nin mistik ve gerçeküstücü kompozisyonları, Doğu kültüründen aldığı esinle birleştirdiği kendine ait tutkulu karakterini gözler önüne seren yapıtlarının yer aldığı “Yersiz Zaman” adlı kişisel sergisi, 10 Şubat 2018’den itibaren Galeri Diani’de!

Bence bir sanat eseri derin kültürel katmanlarımızı ve kimliğimizi irdeleyerek ve geçmişimizi gözden geçirip esere aktararak zenginleşip kalıcı olabilir.” – Hemad Javadzade

Hemad Javadzade her ne kadar “Resim benim için sanki başka bir dünyaya açılan bir kapı, gerekçilikten gerçeküstücülüğe hep kaçmışımdır” dese de yapıtlarında son derece gerçekçi ögelerden yola çıkarak gerçeküstü bir dünya kuruyor. Örneğin uzaktan dörtnala koşan bir at olarak gördüğünüz figüre yakınlaştıkça üstüste yığılmış insan iskeletlerinden oluştuğunu kavrıyorsunuz. Yapıtlarında son derece güçlü bir yetkinlikle kullandığı insan ve hayvan anatomisini kendi gerçeküstü anlayışıyla abartarak değiştiriyor. Batılı sanatçılar gibi yol alırken aynı zamanda doğduğu büyüdüğü coğrafyanın nesnelerini mitlerini, duygusallığını ve hatta tekniklerini kullanarak doğu ile batı arasında geçiş sağlıyor. Son derece incelikle işlenmiş yapıtlarında izleyiciyi gerçeklerden alıp kendi dünyasına götürüyor sanatçı.
Bu sıradışı sergide tuval üzeri akrilik yapıtlar olduğu gibi kağıt üzerine mürekkep birçok yapıt izleyiciye sunuluyor. “Yersiz Zaman”, genç İranlı sanatçı Hemad Javadzade’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olması önemini taşıyor. Sergi, Galeri Diani’de 10 Şubat – 3 Mart 2018 tarihleri arasında izleyicilerin beğenisine sunuluyor.
Paylaş