Pazartesi, Haziran 5

İBB’den Yeni Sanat Rotası: Haliç Sanat

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haliç kıyısında yer alan ve yıllarca metruk halde kalan Osmanlı mirası Fener Evlerini’ni restore ederek ‘Haliç Sanat’ adıyla İstanbullulara kazandırdı.Proje kapsamında restore edilen birinci ev olan Ceneviz Evi, güncel sanatın önemli isimlerinden Vahap avşar “Özgürlük Operasyonu” başlıklı sergisi ile kapılarını açtı. İkinci ev olan ve Fener semtinde konumlanan yapının arka cephesi Haliç Surlarına bitişik olan alan ise güncel sanatın önemli isimlerinden ikinci ev Fatih Alkan “Devinen Dirim” isimli sergisinde, insanın ruh ile beden uyumuna odaklanıyor. Üçüncü Fener Evi’nde ise Hülya Özdemir & Ferhat Satıcı “Solgun Yolların Gölgesinde” sergisi devam ediyor.

İBB, Haliç kıyısında yıllarca metruk halde kalan ve kaderine terk edilen Osmanlı mirası 3 tarihi bina İBB Miras ekipleri tarafından restore edildi. Sergi galerileri ve kültür sanat etkinlik alanları olarak şehre kazandırılan Fener Evleri, Cibalikapı’dan başlayıp sahil şeridi boyunca devam eden bir kültür rotasına dönüştü. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Haliç Sanatı basın mensuplarına anlattı.

Haliç Sanat’ı anlatan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, “Bu yapılar İstanbul’un en görkemli zamanlarının en seçkin ticari zümreleri tarafından kullanılıyordu. Ziyaretçiler bunun izlerini görebilecekler. Restorasyon bizim için sadece binaların yenilenmesi değil tarihi izlerin de nasıl anlaşılması gerektiğine ilişkin çıta kurmak anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca üç yapının restorasyonunu tamamladıklarını ve proje kapsamında restorasyonlara devam edeceklerini sözlerine ekleyen Polat, tarihsel izlere hürmet eden, dokuyu koruyan bir restorasyon ilkesiyle hareket ettik. Bu gördüğümüz yapılar İstanbul’un kent mimarisinde bilinmeyen stillerde iç mekanlara sahip. Bu bakımdan bahçesi, restorasyon anlayışı ile bu yapıları kurtarmış olmanın gururunu yaşıyoruz dedi.

 

Paylaş