Perşembe, Kasım 30

İnci Eviner’in Yeni Sergisi “Evin Ötesi” İMALAT-HANE’de Açılıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İMALAT-HANE sezonun ikinci sergisinde İnci Eviner’in çalışmalarını ağırlayacak. 7 Ocak-8 Nisan 2023 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak olan “Evin Ötesi” adlı sergi, sanatçının farklı dönemlerinden yapıtları bir araya getirecek.

İnci Eviner, Karnaval, 2022.

Çalışmalarında gölgelerin haritasını çıkaran İnci Eviner, modern aklın üç boyutlu evrenini temsil etmekten öte, ele aldığı malzemenin doğası gereği çok katmanlı ve uçsuz bucaksız olmasına odaklanır. Eviner’in haritaları, sık sık kendi üzerine katlanır, kat yerlerinden yeni yeni rotalar doğar, dolambaçlıdır. Bildiğimiz anlamdaki haritalar kullanım amaçları gereği dünyanın karmaşasını soyutlayıp iki boyuta indirmeye çalışırken Eviner, haritalarına yaşamın çoğulluğunu geri verir. Sanatçının haritaları içlerinde kaybolmak içindir.

İnci Eviner, Yardım, 2020.

Böylesi canlı haritaları, soğuk yer imlerinden ziyade daima devinim hâlindeki bedenler mesken edinir. Bu bedenler, yukarıdan aşağı ilahi bir amaç uğruna kurgulanmış bir organizmanın ögeleri olmaktan ziyade her biri kendi var olma arzularına göre devinen parçalardır. İnci Eviner’in haritaları her daim hareket hâlinde olanlar içindir. Gezginler, göçebeler, arzusunun peşinde sürüklenenler…

İMALAT-HANE’nin birinci yıldönümünü de kutladığı sergiyi, 8 Nisan 2023 tarihine dek ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş