Cumartesi, Eylül 23

José Parlá: “ISTHMUS”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

ISTANBUL’74, José Parlá’nın “ISTHMUS” sergisi kapsamında İstanbul’da ürettiği seramik işlerini Bryce Wolkowitz Gallery işbirliğiyle, Art Basel Miami dönemi Miami Beach’te gerçekleştirilen UNTITLED, ART sanat fuarında sanatseverlerle buluşturuyor.

Sergide köklü seramik markası Gorbon tarafından üretilen ISTHMUS seramiklerinin yanı sıra José Parlá’nın yeni soyut çalışmaları da yer alıyor. Parlá’nın geçen Eylül ayında ISTANBUL’74’te konuk sanatçı olarak geçirdiği sürede yarattığı “ISTHMUS” başlıklı Türkiye’deki ilk sergisinde yer alan eserlerde, usta Türk hattatlarına saygı duruşu niteliğinde olan kaligrafik jestler öne çıkıyor. Parlá, günlük hayatta gördüğümüz materyalleri çok katmanlı kompozisyonlarıyla birleştirip gittiği şehirlerin “yaşayan dokularını” eserlerinde ele alıyor.

UNTITLED, ART kapsamında gerçekleştirilecek José Parlá’nın kişisel sergisi 4-8 Aralık tarihleri arası Miami Beach’te görülebilir. JOSÉ PARLÁ HAKKINDA José Parlá’nın tuvalden geniş ölçekli kamusal alan duvar resmi çalışmalarına, video ve yerleştirmeye doğru genişleyen biçim ve içerikteki eserleri bugüne kadar Paris, Londra, New York, Milano ve Havana gibi birçok farklı kentte izleyiciyle buluştu. Eserlerinde doğaçlama harekete dayalı bir ifadeci yaklaşımla birlikte, çoklu katmanların kullanımı ve gündelik hayattan buluntu malzemeleri kompozisyonlarına dahil etme gibi yaklaşımları benimsiyor.

UNTITLED ART, 2012 yılında kurulan ve çağdaş sanatın tüm disiplinleri arasında küratörlük dengesi ve bütünlüğüne odaklanan uluslararası bir sanat fuarıdır. UNTITLED ART, çeşitli galerileri, sanatçı tarafından işletilen sergi alanlarını ve kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşları araştırmak için küratör ekibi seçerek standart fuar modellerine yeni bir bakış açısı getiriyor. UNTITLED ART’ın bu seneki edisyonu olan Miami Beach, 4-8 Aralık 2019 tarihlerinde, Ocean Drive ve 12. Street’teki plajda gerçekleşecek.

Paylaş