Perşembe, Eylül 21

Kaplankaya’da Ceysu Uçan’ın “Cocoon” Adlı Su Altında Konumlanan Sergisini Dalarak Keşfedin!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kaplankaya’da su altının huzuru ve dinginliği içinde unutulmaz bir deneyim yaşamak isteyen tüm deniz tutkunu sanatseverlerin büyük bir ilgisi ile karşılaşan sergi, Sanatçı Ceysu Uçan’ın sanatın ve suyun etrafımızı sardığı kozada süzülmeye davet ediyor.

Yaklaşık 5 milyon metrekarelik arazisi üzerinde, ödüllü mimarisi, üst düzey kalite ve hizmet anlayışı ile doğayla uyum içinde bir yaşam sürdürmek isteyenlerin tercihi olan Kaplankaya, sade lüks sürdürülebilir yaşam ve doğa dostu yaklaşımını sanat ile bütünleştiriyor. Türkiye’ye turizm ve kıyı yaklaşımı konusunda yeni bir anlayış getiren Kaplankaya, Türkiye’de otel bünyesinde korunaklı olarak su altında sergilenen ilk kişisel sergiye de tüm yaz sezonu boyunca ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Hatay da ArtArcYa sanat kuruluşunun kurucu ortaklarından olan ve 6 Şubat depremiyle yollara koyulan sanatçı Ceysu Uçan’ın “Cocoon” adlı su altında ilk kez sergilenen heykel ve mozaik sergisi Kaplankaya’da açıldı.

Serginin su altına enstalasyonu Kaplankaya ekibi tarafından tarafından eserlere ve doğaya zarar vermeme özeni ile yapıldı. Suya indirilen eserler Anhinga plajının kıyısında 5 ila 7 m arasındaki derinliklere yerleştirildi. Ziyaretçiler serbest dalış, tüplü dalış, seabob, veya şeffaf kanolar ile sergiyi diledikleri gibi su altına dalarak görebiliyor. Ayrıca dileyen misafirler Kaplankaya dalış okulundan tecrübeli eğitmenlerle dalış yapmayı öğrenirken sanatçının denizaltı dünyasına kattığı dokunuşu deneyimleyebiliyor.

Adını, daha önce bölgede yaşadığı bilinen Anadolu panterinden alan Kaplankaya, benzersiz güzelliği ile Bodrum’un ve Akdeniz çanağının en önemli lokasyonlarından birini oluşturuyor. İki faz olarak hayata geçen proje kapsamında 2023 sezonunda Kaplankaya Su Sporları Okuluna Dalış Merkezi’nin de bünyeye katılması ile birlikte su altı sergisinin tohumları da atıldı. Projenin düşünüldüğü tarihte depremin meydana gelmesi ve sanatçı Uçan’ın deprem bölgesinden olmasıyla projenin misyonu yeniden ayağa kalkmaya çalışan yetenekleri ön plana çıkarma gayesi ile de birleşiyor.

Ceysu Uçan ve serginin küratörü Cihan Güvenç, Kaplankaya’nın doğayla bütünleşmiş mimarisi ve konumuyla yaratıcı dünyasını özgün bir şekilde bir araya getiriyor. Sanatçının eserleri ile sualtı birbirini besleyen bir diyalog kuruyor ve sanatseverlere eşsiz bir deneyim imkanı sunuyor. Uçan yaptığı çalışmalara su altında ışığın düşüşü, dalganın yarattığı optik kırılma, güneşin derinliklere süzen yansımaları ile apayrı bir anlam katma fırsatı yakalıyor.

Ceysu Uçan’ın sanat kariyeri süresince doğu motiflerine, sembollere ve sanat ile şifanın birleşimine olan ilgisi Cocoon sergisinin zeminini oluşturuyor. Uçan bireysel ve toplumsal yeni doğuştan ilham aldığı bu sergi için mozaik ve heykel türlerinde çalışmalar yaparken kil, kum, taş gibi farklı medyumlardan faydalanıyor. Malzeme ve uygulama açısından sınırları zorlarken bu projeyle hem alan hem de materyal kullanımında yenilikçi bir yol izliyor. Sanatçı alan olarak doğayı kullandığı bu kreasyonunda aynı zamanda çevreci ve sürdürülebilir yaklaşımı ile doğaya zarar vermeyen, geri dönüştürülebilir malzemeler kullanarak da bu serginin deniz yaşamı ile olan uyumluluğuna dikkat çekiyor.

Kaplankaya ev sahibi olduğu bu projeyi aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olarak tasarladı. Eserlerin satışı sonrası elde edilen gelirlerden afet bölgesindeki kurumlara bir yardım kampanyası düzenlemeyi hedeflemektedir.

Sanatçı süreç içinde metamorfozun akışında sanatın etrafını saran koza olduğunu ve dokunduğu noktanın yeniden doğuşa ilerlemesine niyetle özveri ve hayatın desteğiyle Koza Heykel Sergisi’nde süzülmekte olduğunu düşünüyor. Ceysu, bu akışın içinde kendiliğinden oluşuma izin vererek mühendislik ve konstrüksiyon açışından malzeme ve uygulama açısından her noktanın incelikle düşünülmesi elzem olan bu su altı projesinde, yıllar içinde geliştirdiği çok yönlü malzeme yetenekleri ve yaratma hayalleri sayesinde kendiliğinden oluşuma alan açabiliyor bu da flow akımı ve happening (oluşum) sanat akımlarına yakın hissetmesini sağlıyor.

Kaplankaya kıyılarında, Anhinga plajının kıyısında suyun altında keşfedilmeyi bekleyen Cocoon sergisi Ekim 2023’e kadar su altında izlenebilecek.

 Ceysu Uçan hakkında: 

 Ceysu Uçan 1990 yılında doğdu. Lise ve üniversitede plastik sanatlar üzerine eğitim aldıktan sonra atölyelerde asistanlık yaparak kendini geliştirmeye devam etti. Konfüçyüs Enstitüsünün 2017’de öğrencilere verdiği kültür ve dil eğitim bursuyla Nankai Üniversitesine gitti. Doğu kültürü ve sembollerle ilgilenmeye, Türk halı ve kilimlerindeki sembollerin Doğu kültüründe izlediği örnekleri incelemeye ve Çin’de bunun üzerine kurduğu akademik ilişkilerle kadim bilgeliği keşife başladı.

Kariyerinin şekillenmesinde sanat ve şifa ilişkisi, akademik eğitmenlik ve pandemiyle birlikte fayda odaklı olmaya yöneldi. 2019 yılında Çin’de karma sergiler gerçekleştirdi. Halı, kilim motiflerinden sonra ilgisini çeken Roma mozaiklerini incelemek ve eğitimini almak adına Nisan 2021’de Hatay’da ArtArcYa sanat kuruluşunun kurucu ortaklarından oldu. Hatay da geleneksel taş oyma teknikleri ve mozaik sanatı üzerine araştırma çalışmalarına devam edip kitabının yazım aşamasını tamamlarken gerçekleşen 6 Şubat depremiyle yeniden yollara koyuldu.

Araştırma çalışma ve kitap yazımına devam eden Ceysu sanatın şifalayan gücünü ve toplumsal açıdan önemini ön planda tutarak yeni projelerde ilgi alanları ve ilhamlarına hayat vererek yaratım sürecine günümüzde devam etmektedir.

Kaplankaya Projesi  Ayrıcalıkları

En üst düzey villa hizmetlerinin sunulduğu Kaplankaya’da dört mevsim boyunca, 24 saat boyunca concierge hizmetleri ve birçok önemli program yer almaktadır. Kaplankaya sakinleri, seçkin bir toplulukla birlikte dünyaca ünlü Six Senses Kaplankaya Resort olanaklarından da yararlanabilmektedir. Ödüllü mimarlar Carlos Ferrater ile Borja Ferrater tarafından tasarlanan Kaplankaya Clubhouse, Kaplankaya sakinlerinin vazgeçilmez mekânlarından biri. Deniz seviyesinden 135 metre yükseklikte, özgün mimarisi ile dünyanın dört bir yanından övgüler alan Kaplankaya Clubhouse, Ege Denizinin en etkileyici manzaralarına ev sahipliği yapıyor.

Zeytin ağaçlarıyla kaplı geniş yerleşkesinde uzun ve sağlıklı bir hayatın neşesini sunan Kaplankaya, hava yolu ulaşımının yanı sıra, uluslararası bir marinanın da yakında yer alacağı yeni projeleriyle her daim değerlenerek en keyifli yolculukların varış noktası oluyor. Doğa, sanat ve sporun iç içe olduğu benzersiz bir yaşam tarzı sunan Kaplankaya, sağlık, mutluluk ve huzur dolu ortamıyla sınırlı sayıdaki yeni konuklarını bekliyor.

KAPLANKAYA HAKKINDA

Özgün mimarisi, doğaya  ve geleneğe saygılı, topografyaya uyumlu projesi ile dünyanın her yerinden seçkin sakinlerini ağırlayan Kaplankaya Projesi , küresel ve açık fikirli bir bakış açısını temsil ediyor.

Yedi ayrı tenha koyda altı kilometrelik sahil şeridi boyunca kıvrılan Kaplankaya’da Güney Ege’nin nefes kesici manzarasının bir parçasını oluşturan Six Senses Residences Kaplankaya, turkuaz sulara taşınan çam ve kır çiçeklerinin canlandırıcı ve yatıştırıcı kokusuyla dinginlikle saran oksijen açısından oldukça zengin bir havaya sahiptir.

Benzersiz Bir Akdeniz Yaşamı

Kaplankaya’nın dünyanın dört bir yanından gelen konukları yerel hassasiyetlerle benzersiz bir Akdeniz yaşamı deneyimlemektedir. Yerel flora ve faunaya sadık kalarak Kaplankaya’yı kıyı şeridinin kesintisiz bir parçası haline getiren peyzaj ve ağaçlandırma programı ile doğayla uyum içinde bütünleşmektedir.

 Çevre ve Doğa ile Sofistike Bir Uyum

Kaplankaya’nın villa ve rezidansları, bulunduğu eşsiz bölgenin doğal güzelliğini geliştirerek Türkiye’nin canlı ve yepyeni bir deneyimini yaşatıyor. İlhamını özel koylar, körfezler ve yarımadalarla karakterize edilen etkileyici Güney Ege kıyısından alan Kaplankaya, uyum içinde yaşadığı çevresindeki toplulukların binlerce yıllık bilgelikle süzülen hayata dair rahat ve felsefi yaklaşımları ile karşılıklı etkileşimi sofistike bir uyumla yaşatmaktadır.

Altında Ünlü Mimar Carlos Ferrater’in İmzası Var

Kaplankaya, altında çağdaş mimaride dünyanın en önemli isimlerinden biri olan mimar Carlos Ferrater’in imzası olan projesi ile öne çıkıyor. Her villanın peyzajla kendine özgü özel bir ilişkisinin bulunduğu Kaplankaya’da kullanılan şekiller ve malzemeler yapıların öne çıkmasını sağlarken, çevreye sorunsuz bir şekilde geri döner. Doğanın güzelliği   sakinlerin yaşam alanlarına duyarlı bir şekilde entegre edilirken, aynı anda hem doğal hem de modern bir yaşam biçimine olanak tanır. Kaplankaya’nın mahremiyet ve rahatlama için göze batmayan, uyumlu ve düşük yoğunluklu alanları mimari ekibin tasarımlarda alanın özellikleri üzerinde yaptığı titiz çalışmalarla oluşturuldu.

Dünyaca Ünlü Six Senses Ayrıcalıklarına Tam Erişim

Kaplankaya’da villa ve rezidans sakinleri, dünyaca ünlü Six Senses Hotels & Resorts’un tüm benzersiz olanaklarına ve ayrıcalıklarına erişebilirler. Bütünsel yaklaşımların önemine, doğaya ve bunların içinde sürdürülebilirliğin kilit rolüne olan inancı paylaşan Kaplankaya için ideal bir tamamlayıcı olan Six Senses’in kalitesi, öncü felsefesinin bir yansımasıdır. Öncü sağlık teknikleri ve uygulamaları, konukseverliğe duygusal zeka ile yaklaşımı, kişiselleştirilmiş etkinlikler ve çalışanlara ve yerel topluluklara gösterilen özen sayesinde Six Senses günlük yaşamın streslerinden uzakta doğal deneyimler yaratmaktadır.

Alanında Uzman, Profesyonel Ekipler

Kaplankaya yaşamını tatmak isteyenler için 10 bin metrekarelik geniş Spa, Fitness, Sağlık ve Şifa Merkezi ve dünya standartlarında restoranları ile etkileyici bir Six Senses kompleksi bulunuyor. Rahatlama ve esenlik için alanlar yaratan, dünya çapında başarılı, yenilikçi spa ve tatil tesislerinin yaratıcısı olan Six Senses, rezidans sakinlerinin yararlanması için spa uzmanlarından ünlü şeflere, yıldız gözlemcilerinden deniz biyologlarına ve kendi uluslararası sağlık profesyonellerine kadar alanında öne çıkmış birçok önemli isimle iş birliği yapmaktadır. Dünyanın her yerinde sürdürülebilirlik girişimlerini başlatan ilk otel gruplarından biri olan Six Senses mümkün olan her yerde karbon ayak izini azaltarak dünya çapında projeler yürütmektedir.

Ultra Modern Sağlık ve Şifa Tesisleri

Kaplankaya villa ve rezidans sakinleri ya da konukları son teknoloji vücut ve cilt bakımı tedavi merkezi, erkekler ve kadınlar için salon ve hidrotermal alanları ile Six Senses’in birinci sınıf spa’sının keyfini çıkarma olanağına sahip. Deneyimli uzmanların sunduğu masaj, buhar odaları, sauna ve iglo sunulan olanaklardan bazıları.

Kişiye Özel Spor Olanakları

Kaplankaya, spor dolu fit bir yaşam için de ultra modern fitness merkezi de dahil olmak üzere çeşitli spor aktivitelerine ev sahipliği yapıyor. Deneyimli uzman bir ekip özel ihtiyaçlara uygun kişiselleştirilmiş bir program önerip rehberlik ederken, her gün aktif kalmaya yardımcı olacak grup fitness ve sağlıklı yaşam dersleri de sunulmaktadır.

Dengeli Yemekler, Eşsiz Lezzetler

Kaplankaya’da her biri uluslararası deneyime sahip seçkin şefler, konuklarını sağlıklı tutarken beden ve ruhu tatmin etmek için mükemmel dengeli yemekler sunar. Üç birinci sınıf restorandaki şefler, doğadan ve 21. yüzyıl mutfağındaki en son trendlerden ilham alıyor. Etkileyici şarap koleksiyonu ile Sage&Sea restoranı, doğadan ilham alan yemekleri ile Yabani Kekik ve zengin Türk yemek deneyiminden yararlanan bir restoran olan Meze by the Sea herkese uygun tatları ile öne çıkıyor.

Anhinga By OD

Deneyimli Şef ve Restoratör Osman Sezener’in gustosuyla hayata geçirilen ve dingin, farklı ve güçlü menüsüyle Akdeniz’in tüm dokularını bünyesinde barındıran Anhinga by OD zamandan bağımsız bir gastronomi rüyasını güneş ve kumsalın buluştuğu benzersiz bir deneyime dönüştürüyor. Ege’nin bu saklı ve büyülü sahilinde, Anhinga by OD bilinenin çok ötesinde bir gurme bilgelik ve dinginlik sunuyor. Six Senses dünyasının sürdürülebilir ve doğal tabiatı, Anhinga by OD’da tıpkı insanın kendisi gibi günün her anında farklılaşan renklerle unutulmaz bir yaza imza atıyor.

Çocuklar İçin Doğayla İç İçe Aktivite ve Alanlar

Kaplankaya, çocuklar için de 21. yüzyıl değerleri ile modern ve doğayla bütünleşik bir yaşam tarzı sunuyor. Kaplankaya’da, erken yaşta doğayla ilgili olumlu deneyimlerin tüm yaşamı boyunca bireyi olumlu yönde etkileyebileceği düşüncesinden hareketle, çok çeşitli çocuk dostu aktivite ve alanları bulunuyor. Eğlenceli, ilginç ve teşvik edici bir yaklaşımla çocukların doğayı en iyi şekilde deneyimlemeleri sağlanırken, pozitif, ilgili, çevre bilincine sahip yeni nesil genç insanların yetişmesine katkıda bulunmak hedefleniyor. Kaplankaya’da alanında uzman isimlerin liderliğinde çocuklar için sunulan kodlama, yelken, tüplü dalış gibi etkinliklerle minik misafirler eğlenerek öğrenirken ailelerden de tam not alıyor.

 

Paylaş