Kolektif “Yansıma” Trabzon Kızlar Manastırı’nda Başladı.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dünyaca ünlü İran asıllı Amerikalı sanatçı Shirin Abedinirad, Kolektif Yansıma ile Trabzon Kızlar Manastırı’nda. Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) İstanbul Şubesi bünyesindeki Mina’nın Çocukları Projesi kapsamında 1-11 Mart tarihleri arasında gezilebilecek Ayça Okay küratörlüğünde Kolektif “Yansıma”da Mina’nın Çocukları projesine özel üretilmiş eserler sergileniyor.

Mina’nın Çocukları, yaşamın her alanında disiplinlerarası kurguladığı projelerini sanat ile zenginleştirerek sesini ve amacını daha geniş kitlelere duyurmayı amaçlıyor. Bu kapsamda Eylül ayında Bodrum’da 11 sanatçının katılımı “Kolektif Hafıza” sergisi yapılmış ve Ekim ayında ise Contemporary Istanbul’un Tersane İstanbul’da gerçekleşen 16. Edisyonunda “Kolektif Hafıza” seçkisinden bu proje için özel üretilmiş bir eser sergilenmişti. Şimdi ise 13.YY’da kız öğrencilerin yaşam-üretim alanı ve korunma amacı ile inşa edilmiş Trabzon Kızlar Manastırı’ndan serinin devamı niteliğindeki Kolektif “Yansıma” ile güncel sanatın evrensel diliyle tüm dünyaya sesini duyurmayı hedefliyor. 1 Mart’ta açılan Kolektif “Yansıma” 11 Mart’a kadar gezilebilecek.

Kolektif “Yansıma” Trabzon Kızlar Manastırı’ndan

Kolektif Yansıma ile 1-11 Mart’ta Trabzon’dan dünyaya anlamlı mesaj

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin gündemimizin üst sıralarında yer aldığı bu günlerde, insani değerlere ve kadının toplumdaki önemine mekana özgü üreteceği yapıtlarla dikkat çekmeyi hedefleyen projenin açılışı yerli, yabancı ve yerel basın toplantısı ve ardından Konda Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır’ın modaretörlüğünde İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Nazan Moroğlu, Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ve PwC ortağı-  koleksiyoner Feride İkiz’in konuşmacı olarak katıldığı panelle yapıldı.

Trabzon Kızlar Manastırı’nda Basın Toplantısı

Trabzon Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Beril Başaran, Mina’nın Çocukları projesi adına proje yöneticisi Revşan Sancar, küratör Ayça Okay ve sanatçı Shirin Abendirinad’ın konuşmacı olarak yer aldığı basın toplantısı Kızlar Manastırı’nda gerçekleştirildi.

Ünlü Katılımcılarla Anlamlı Panel

Günün ikinci yarısında gerçekleştirilen panelde, yaklaşan Dünya Kadınlar Günü öncesinde Trabzon Mina’nın Çocukları projesinin davetlisi olarak birbirinden değerli isimler proje kapsamında gerçekleştirilen panelde bir araya geldi. Tarihin her döneminde büyük önem taşıyan bir coğrafyada, Trabzon’da birbirinden değerli panelistlerin katılımı ile anlamı daha da pekişen Kolektif “Yansıma” 1 Mart’ta yaklaşan Dünya Kadınlar Günü öncesinde yerel ve ulusal Türkiye gündeminde günün anlam ve önemine uygun olarak kadınların sesi oldu.

Konda Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır’ın modaretörlüğünde gerçekleşen panelin ilk oturumunda, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Nazan Moroğlu, Türkiye’de kadın ve kadınların yaşadıkları sorunlar üzerine hukuk bağlamında bir konuşma gerçekleştirdi. İkinci oturumda ise PwC ortaklarından koleksiyoner Feride İkiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bağlamında öncelikle profesyonel iş hayatında kadın olmayı ve sonrasında da koleksiyonerlik yolculuğunu, CI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli çağdaş sanatın içinde dün, bugün ve yarın kadın sanatçıların-kadının önemini vurgularken, CI yapısındaki kadın egemen yapıya değinen Ali Güreli CI’in önümüzdeki dönemdeki Anadolu açılımlarını anlattı.

Paylaş