Marina Abramović Sergisinde İki Çıplak Model

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Londra Kraliyet Sanat Akademisi’nde sergi açan ilk kadın sanatçı olan Marina Abramović performanslarıyla konuşulmaya devam ediyor. 

Sırp sanatçı Marina Abramović’in 23 Eylül 2023 – 1 Şubat 2024 tarihleri arasında Londra Kraliyet Sanat Akademisi’nde izleyiciyle buluşan retrospektif sergisi oldukça ses getirdi. RA gösterisi sanatçının en iyi performanslarının çoğunu belgeliyor.  Aynı zamanda eğittiği genç sanatçıların yardımıyla erken dönem işlerini de yeniden sahneliyor.

Bu sergi sanatçının elli yıllık pratiğini kapsıyor ve performans, enstalasyon, film ve fotoğrafçılığı birleştiren çalışmaları sergiliyor. İnsani bağ, travma ve acıyla başlıyor, dayanıklılıkla geçiş yapıyor ve meditasyon, huzur ve aşkınlığın olduğu bir yerde sona eriyor. Muhtemelen dünyanın yaşayan en ünlü sanatçılarından biri olan Abramović’in sanata adanmış bir yaşam boyunca izini sürüyor.

Serginin çok konuşulan performansı ise girişte izleyicileri karşılıyor. İki çıplak performansçının Abramović ve eski partneri Ulay’ın, 1977’yi yeniden canlandırdığı performans bu sefer sergiye girebilmek için bir bariyer niteliğinde. Sergiye girmek isteyen ziyaretçiler iki çıplak sanatçının arasından geçmek zorunda kalıyor.

Marina ve Ulay, 1977 yılı (Artsy)

1977 yılında aynı performansı Marina Abramović ve partneri Ulay ikili bir kapı aralığında gerçekleştirmişti. Performansta izleyicileri davet ettikleri bu durumun çıplaklık, cinsiyet, cinsellik ve arzu arasında bir yüzleşmeye zorladığını ve fiziksel olarak hissetmelerini sağladığı düşünülüyor.

 

Paylaş