Perşembe, Kasım 30

Mehmet Sinan Kuran’ın ‘Introvert’ Sergisi Pg Art Gallery’de

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mehmet Sinan Kuran, farklı mecralarda üretim yapan genç sanatçı ekibiyle Pg Art Gallery gerçekleştireceği ikinci sergisi ‘Introvert’le bugün (8 Aralık, Cumartesi) 18.00 – 20.00 saatleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

D: 80 Lightbox, 1/3, 2018,

Mehmet Sinan Kuran,  herhangi bir akademik disiplinden bağımsız tekniği, ve gücünü bu bağımsızlıktan alan yalın dışa vurumculuğu ile bizi, çağdaş sanat dünyasındaki gizli bir kapıdan içeri sızarak kavuşacağımız özgün resimlerle karşılıyor. Kuran, üretimlerinde, iç dünyasından yansıyanları aşina olduğumuz günlük yaşam imgeleri ile bir araya getirerek kaotik bir düzenin hakim olduğu gerçek dışı kompozisyonlara hayat veriyor.

Kendine has biçimsel yaklaşımı karikatürden illüstrasyona, primitif resimden minyatüre varan geniş bir kulvarda süzülürken, öznel ifadelerden beslenen çalışmaların ironik dokunuşlarla bezeli dünyevi içeriği, bulmaca kelimesinin hakkını tamamıyla veriyor. Sonsuz bir resmin parçalarıymış izlenimi veren eserlerin görsel ağırlığı, renklilerin yanı sıra siyah beyaz işlerde de aynı güçlü anlatımların sahnesini dolduruyor. Daha ilk bakışta göz dolduran canlı renklerin, yoğun imge ve sembol kümesinde karşılığını bulduğu resimler, toplumsal, siyasi hicivlerin de eksik olmadığı çok katmanlı temsillere dönüşüyor.

Gündelik yaşama dair zorlayıcı ve tamamlayıcı olarak işlevini koruyan tüm duygu ve düşünceleri perspektifsiz yüzeylere indirgeyen sanatçı, biçimsel gelenekten ayrışan çizgisiyle, mizah duygusunun başrolde olduğu bir çağrışımlar girdabı yaratıyor. En popülerinden en az bilinenine kadar dünyevi ya da fantastik tüm fenomenal öğelerin yanında sözcüklerin gücünden faydalanmayı ihmal etmeyen sanatçı, izleyiciyi bellek aktarımından geriye kalan ipuçlarını çözümlemeye davet ediyor.

Paylaş