Ne Yaptığını Biliyorum – Sergi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Simbart Projects, 30 Eylül Pazar günü, Fatih Temiz’in “Ne Yaptığını Biliyorum” isimli tek günlük sergisine ev sahipliği yapacak.

Fatih Temiz, sergide Hitchcock’un ‘Birds’ filminden karşılaşılan imgeler, sinema endüstrisinin yönlendirilmiş ve koşullu karmaşasını ele alırken, öte yandan ikonolojik açıdan, sanatçının doğduğu ve yaşadığı coğrafyanın kültürüne göndermelerde bulunuyor. Sergi sabah 11:00 ile akşam 20:00 arası Mısır Apartmanı 5. katta görülebilir.

Fatih Temiz sinema imgelerinden hareketle izler kitlenin gerilim, heyecan, gelenekler ve trajediye duyduğu ruh halinin bir yorumunu yansıtıyor. Karşılaşılan imgeler, bir filmin çeşitli ikonik ekran görüntülerinden alınıyor.

Sanatçının sinema disiplininden aldığı kareleri yorumlayarak, tekrar üretmesi, çalışmalarını parodi düzeyine yükseltmektedir. Karşılaşılan film kareleri, bağlamından koparak, yeni bir düzlemde insanlar arası ilişkileri ve/veya insan – doğa ilişkisini ele alan kültürel anlatılara dönüşmektedir. Çalışmalar böylece birer metafor olarak görülür.

Paylaş