Perşembe, Eylül 28

“Olimpos Sergileri” Taner Ceylan’ın Küratörlüğünde Gerçekleşecek!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Olimpos Sergileri” serisinin ikincisi olan Peyzaj temalı grup sergisi Taner Ceylan’ın küratörlüğünde 22 Mayıs – 7 Haziran 2021 tarihleri arasında geçmişi 1671 yılına dayanan Karaköyün mücevher kutusu diye anılan Zülfaris Sinagogu’nda gerçekleşiyor. Sanatçının Olimpos’taki zeytinliğinden elde edilen gelirle devam eden sergi serisinde sanatla gelen yine sanata dönüşüyor. “Olimpos Sergileri” Taner Ceylan’ın yakından takip ettiği kimi sanatçıların üretim süreçlerini sanatın temel kavramlarıyla buluşturma deneyine dayanıyor.

Serinin peyzajlardan oluşan bu ikinci sergisinde; Ahu Akgün, Akın Güreş, Aysun Şentürk, Ayşe Tuğ, Ayşenur Şentürk, Elif Çatlıoğlu, Gurur Birsin, İsmail Yılmaz, Kadir Selçuk, Pelin Hazal Aktaş ve Yağız Gülseven resim, heykel, fotoğraf, desen ve yerleştirmeleri ile yer alıyor. Tümü yeni üretim olan eserler ilk kez sergilenecek.

Bu yıl serginin tasarımını Mevce ve Eren Çıracı tarafından kurulan mimarlık ve tasarım ofisi ‘’Fields’’ gerçekleştiriyor.

Olimpos Sergileri; her yıl sanat tarihinin temel konularından birine odaklanan sergi ve kitap projesi olarak devam ediyor. 2019’da Portre odaklı yayımlanan kitap gibi bu yıl da Peyzaj temasına odaklanan bir kitap sergiye eşlik ediyor. Süreyyya Evren editörlüğünde, Vahit Tuna tasarımı ve Reha Arcan’ın eser reprodüksiyon fotoğrafları ile hazırlanan kitap için kaleme aldıkları metinlerde sanatçılar; Ahmet Doğu İpek, Ali Mahmut Demirel, Borga Kantürk, Ebru Döşekçi, Ferhat Özgür, Gizem Akkoyunoğlu, Gözde İlkin, Kerem Ozan Bayraktar, Mehtap Baydu, Metin Çelik, Necla Rüzgar, Nermin Er, Nezaket Ekici, Özgür Demirci, Seblâ ve Serhat Kiraz, Tufan Baltalar, Vahit Tuna, Yasemin Özcan ve Yunus Emre Erdoğan peyzaj kavramını kendi hayatlarında iz bırakan peyzajlara dair yazdıkları metinlerle ele alıyorlar. “Olimpos Sergileri II: Peyzaj” için hazırlanan kitapta ayrıca sergide eserleri yer alan sanatçılara dair Taner Ceylan tarafından kaleme alınmış metinler okunabiliyor.

Olimpos Sergileri II: Peyzaj” sergisini Zülfaris Sinagogu’nda, her gün 12:00-19:00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş