Perşembe, Haziran 8

Pedro Gómez-Egaña: “Islands”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zilberman Gallery–İstanbul, Pedro Gómez-Egaña’nın “Islands” isimli yeni kişisel sergisine yer veriyor. Sanatçının Zilberman Gallery’deki ikinci, İstanbul’daki ise ilk kişisel sergisi 11 Eylül – 8 Aralık 2019 tarihleri arasında galerinin ana sergi mekanında izlenebilecek.


Türkçede ‘adalar’ anlamına gelen ve ismini 17. yüzyılda yaşamış İngiliz yazar John Donne’un ünlü deyişi “Ada değildir insan” dan alan “Islands” dijital ağlar üzerinde düşünür, ancak dijital ara yüzlere odaklanmak yerine analog objeleri uğursuz ve kırılgan hale getiren dinamizme bakarak içerisi ve dışarısı, özel ve genel arasındaki geçişkenliği gösteriyor.

Pedro Gómez-Egaña, sanatsal pratiğinde kültür ve teknoloji arasındaki çeşitli ilişkileri ve gerilimleri araştırıyor.Çalışmaları, tarihsel makineleri, teknolojik mistisizmi ve içinde yaşadığımız ağ örgüsünün algılarımıza nasıl şekil verdiğini sorgulayarak sanatçının hem mahrem hem de kırılgan olan yaşam alanları üzerine devam eden araştırmasının en güncel aşaması olarak karşımıza çıkıyor.

“Islands”, İstanbul’daki ana galeri mekanına yapılan mimari bir müdahale üzerinden yaşam alanları ve beyaz küp arasında sıkışıp kalmış araf mekanlar fikriyle oynuyor. Tünel benzeri bir yapı hızla dönen nesnelere ev sahipliği yapıyor. bu nesneler o kadar hızlıdır ki hareketleri neredeyse algılanmaz hale gelir. Sergide oluşturulan farklı mekanları birbirine ve galeriyi dışarıdaki şehre bağlayan pencereyle yapılan bir diğer oyun, gerçek ile yapay, kişisel ile kamusal kavramlarının birbirine geçmişliğine işaret eder. Eğimli bir zemin üzerine yerleştirilmiş sıradan bir yemek odası dekoru, elektromanyetik çelik küreler tarafından kırılır ve ikiye bölünür. Bu morfik yaşam alanları ve objeler, Gómez-Egaña’nın gündelik hayatın tekinsizliğine değindiği önceki işlerinin devamı niteliğinde izleyiciyle buluşuyor.

Paylaş