Perşembe, Kasım 30

Pera Müzesi, “Bir Rüyanın İnşası Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik” Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, pandemi sonrası kapılarını yeniden ziyaretçilere açarken yeni bir sergi “Bir Rüyanın İnşası Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik” ile merhaba diyor. Artan Shabani küratörlüğündeki sergi, Arnavutluk görsel sanatlarının önemli bir dönemine odaklanıyor ve sosyalizmin kuruluş ilkelerini yaymayı amaçlayan siyasi tavrın hâkim olduğu diktatörlük yılları görsel üretimlerinden bir seçki sunuyor.


Sergi, 20. yüzyılın ikinci yarısında tartışmasız biçimde Arnavutluk görsel sanatlarına egemen olan komünist ideolojinin etkilerini araştırıyor. Eserlerin dogmatik içeriğinde belirleyici olan bu ideolojiyi yansıtan seçki, uzun süre dünyanın geri kalanından yalıtılmış bir hayat süren Arnavutluk halkının kültürünü ve kimliğini daha yakından tanıma fırsatı veriyor, dönemin gündelik hayatı, işçi sınıfı, lider portreleri, rejim temsilleri ve gelecek kuşaklara duyulan umut gibi çeşitli konuları ele alıyor.

Sergide yer alan sanatçılar: Abdurrahim Buza, Afërdita Meçe, Agim Faja, Agim Shami, Agron Jakupi, Alush Shima, Aristotel Papa, Astrit Tota, Aziz Karalliu, Bujar Zajmi, Bujar Luca, Dhimitër Theodhori, Fatbardha Shkupi, Guri Madhi, Hamdi Hallu, Ilija Rota, Isuf Sulovari, Jani Talo, Kleo Nini, Koço Vogli, Kristofor Naslazi, Lec Shkreli, Lumturi Blloshmi, Myrteza Fushekati, Myzafer Dika, Namik Prizreni, Pandi Mele, Pëllumb Bylyku, Petrit Ilanaj, Petro Kokushta, Ramazan Memishi, Robert Përmeti, Safo Marko, Sali Allmuça, Sami Roçi, Shyqyri Sako, Skënder Kamberi, Vjollca Gavoçi Stamo, Zef Shoshi.

 

Sergi kataloğunda ise sanat tarihçi Ermir Hoxha’nın dönemi sanat tarihsel analiz eden Arnavutluk Tarzı Toplumcu Gerçekçilik ve küratör Artan Shabani’nin sergiyi kapsamlı bir şekilde ele aldığı Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik başlıklı metinleri yer alıyor. Metinlere Arnavutluk Sanat ve Siyasetinde 20. Yüzyıl başlıklı bir de kronoloji eşlik ediyor.

Resim, afiş ve çizimler aracılığıyla Arnavut toplumsal gerçekçiliğine odaklanan “Bir Rüyanın İnşası Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik” adlı sergi 15 Kasım 2020 tarihine kadar Pera Müzesi’nin 3.kat galerisinde ziyaret edilebilecek.

 

Paylaş