Perşembe, Kasım 30

Pg Art Gallery’de Yeni Sergi: Ayşe Wilson’dan Aşk Mektupları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pg Art Gallery, Ayşe Wilson’ın ‘Aşk Mektupları’ başlıklı sergisine 5 Nisan – 7 Mayıs 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Ayşe Wilson, sergiyle aynı adı taşıyan ‘Aşk Mektupları’ başlıklı son serisinde karantina ve eve kapanmaya karşı hissettiği belirsiz ve karışık duyguları temel alarak tuval yerine toile de jouy adı verilen duvar kağıtlarını kullanıyor.

Birbirini tekrar eden kır yaşantısından sahnelerin tasvir edildiği, kendinden desenli bu baskılı duvar kağıtları, COVID dönemine bir selam niteliğindedir. Bu seride başvurulan toile geleneği, pandemi ile birlikte demodeleşmiş pastoral yaşam tarzlarının ve evde eğitimin yanı sıra yemek pişirmek, bahçıvanlık, dikiş-nakış gibi zanaatkarlık gerektiren konuların da yeniden keşfini temsil ediyor.

Sanatçı sergide yer alan çalışmalarıyla, maskelerle bezenmiş dünyada, pandemi ile gelen bilinmezlik korkusunun aile içinde yarattığı kaygıları, kişisel farkındalığın artmasıyla birlikte içinde olduğumuz sıkışmışlık ve güvensizlik hissine karşı açtığımız savaşı aktarmayı umuyor.

Kimi sanatçıya ait kimi ise hislerini yansıtan şarkı sözlerinden seçilen rengarenk yazılar, çağdaş hayat tarzımız, bağlanma yöntemlerimiz ve yüksek teknolojiyle donatılmış dünyamız arasındaki katmanları oluşturuyor. Sanatçı, gün geçtikçe kendimizi en güvenli hissetiğimiz alana karşı değişen duygularımızı iyileştirmek için kullandığı mesajları, yine özlemini duyduğumuz doğa tasvirleriyle dolu Fragonard-vari zeminlere uyguluyor.

 

Paylaş