Perşembe, Haziran 8

Pilevneli’den 3 Kişisel Sergi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pilevneli, bugün üç sanatçının kişisel sergisinin açılışına hazırlanıyor; Can  Sayınlı, Evren Tekinoktay ve Bora Akıncıtürk’ün kişisel sergileri 6 Haziran-21 Temmuz 2018 tarihleri arasında, sanatseverlerle Pilevneli’de buluşacak. 
Galeride yer alacak sergilerden Can Sayınlı’nın “HALILAR VE KİLİMLER” sergisi. Sayınlı’nın 2012 yılından beri ürettiği bu eserler, sosyal eşitsizliğin ve adaletsizliğin normalleşmesine karşı olan direncin hikayesini örüyor. Tüm sanat meraklılarını, el ile dokunmuş halı ve kilimlerin milyonlarca düğümlerinin ortaya çıkardığı enerjisini ilk kez görüp hissedecek.
İsmini, özel bir WhatsApp grubuna atılmış, kısa sürede neredeyse küçük çaplı bir virale dönüşen bir mesajdan alan Can Sayınlı’nın “HALILAR VE KİLİMLER” başlıklı sergisi, çevre baskısı, bir şeyleri kaçırma korkusu, başarısızlık ve çeşitli modern sosyal üzüntüleri absürt ve soyut bir biçimde ele alıyor. Sergi, bir enstalasyondan, yeni resimlerden ve de Berk Çakmakçı ile ortak olarak üretilip sergi için komisyon edilmiş bir videodan oluşuyor. Enstalasyon, küçük baloncuğunun içinde kendi gerçeklerini ve minimal konformizmini oluşturarak dış dünyanın acımasız beklentilerinden, bilgi kirliliğinden ve depresyonundan kendini soyutlamaya çalışan, oldukça ayrıcalıklı bir milenyum kuşağı insanının habitatını taklit ediyor.
Evren Tekinoktay’ın “LOTUS” adlı sergisinde ise, neon rölyeflerde birkaç kez karşımıza çıkıyor. Lotus, doğu kültürlerindeki eski metinlerin ortaklaşa görüş birliğine göre spiritüel aydınlanma ve yeniden doğuşu sembolize ediyor. Evren Tekinoktay “Lotus” ile ışık, formlar, renkler ve görsel bilmeceler ile sarmalanmış bir oda yaratmak için boyanmış bir alanda 5 neon rölyef sergiliyor. Kolaj, Tekinoktay’ın sanat hayatının başlarından bu yana yoğunluklu olarak çalıştığı bir tekniktir ve neon işleri resim sanatına özgü kolaj işlerinin devamı olarak görülebilir.
Paylaş