Cumartesi, Eylül 23

Portrelere Çarpan Anılar

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Gülfem Kessler, “Anniversary of Memories” sergisi 1 Mart Perşembe günü, RenArt Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Sanat eğitimini Hollanda Kraliyet Akademisi’nde tamamlayan Kessler, uzun yıllar Hollanda, ardından New York ve Meksika’da yaşadı. Anılarından yola çıkarak ürettiği, son dönem portre ve desen çalışmalarının yer aldığı “Anniversary of Memories”, sanatçının Türkiye’ye döndükten sonra gerçekleştireceği ilk kişisel sergisi.
Gülfem Kessler: “İnsanların bende bıraktığı izler ve yansımalarını resme aktarıyorum; yeni ifadeler yaratıyor ve göremediklerimin keşfine çıkıyorum.” Kessler’in portreleri geçmişten taşıdığımız bağlara ve yansıttığı duygulara vurgu yapıyor. Geçmiş veya şimdi, bir anı veya an, hatırlamanın gücü ve ana olan etkisi… Özlem, coşku, tutku, isyan, bütün bu duygular sanatçının renk katmanları arasından kendini gösteriyor.
Gülfem Kessler: “Portreler, resim yapmaya başladığımdan beri kendimi ifade etmekten zevk aldığım şekilsel bir tercih, hatta baş tacım… Çünkü portrelerde insanın bilinç altı ve üstü sonsuz bir çeşitlilik içinde ifade edebiliyorum.”
Gülfem Kessler’in çalışmalarında farkedilen transparan etki, kendi hazırladığı pigment boyaları kullanmasıyla ortaya çıkıyor. Sergide yer alan eserler arasında farklı bir çizgiye sahip dört portre çalışması, sanatçının farklı zaman ve coğrafyalarda başlayıp bitirdiği, New York’tan Urla’daki atölyesine kadar uzanan bir seri.
Yerleşik bir düzene sahip olmadığı için yanında her zaman kağıt, kalem, füzen ve mürekkep ile dolaşmayı tercih eden sanatçı; bulunduğu coğrafyanın zaman ve kültürünü not alır, resimlerine aktarır. Bu göçebe desen çalışmaları da resimlerine parallel olarak insan suretinden etkilenmiştir.
Gülfem Kessler’in “Anniversary of Memories” sergisi, 1 – 31 Mart 2018 tarihleri arasında Nişantaşı’nda yer alan RenArt Sanat Galerisi’nde, Salı – Cumartesi günleri 10:30 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
Paylaş