Pazartesi, Eylül 25

Rezidans Sergisi: Üç Ay Bekleyemem! – Chan Wai Lap

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

2011’den bu yana otuzun üzerinde ülkeden gelen seksenin üzerinde sanatçı, küratör ve kültürel araştırmacıyı ağırlayan ve birlikte projeler yapan halka sanat projesi Rezidans Programı, Ağustos 2019’da Hong Kong merkezli sanatçı Chan Wai Lap’i ağırladı.

Son yıllarda zihni tazelemenin bir yolu olarak yüzme egzersizlerine başlayan sanatçı, zamanla halka açık havuzlar ve yüzme kültürünü bir araştırma konusu haline dönüştürdü. Hong Kong’daki deneyimlerinin yanı sıra Berlin, Paris ve Londra’ya yaptığı seyahatler sırasında sanatçı halka açık yüzme havuzlarında bir dizi gözlem ve çalışmalar gerçekleştirerek, bu mekanların bir kentin kültürü, tarihi, mimari estetiği, insanların etkinlikleri ve yaşam biçimleri üzerine düşünme alanı olduğunu keşfetti. Bu bağlamda, New York çevresindeki yüzme havuzlarını incelemek için New York Görsel Sanatlar Okulu’ndaki sanatçı rezidans programına katıldı.

İstanbul deneyimi üzerinden ilerlettiği projesinde Chan Wai Lap, İstanbul’un suyla ilişkili mekanlarındaki gözlem ve deneyimlerinden yola çıktı. Bunlara eklenen, beklenmeyen karşısında verdiği tepkiler ve yeni karşılaşmalar da bir dokümantasyon sürecinin ilk nüvelerini oluşturdu.

Açılışı 29 Ağustos 2019 Perşembe saat 19.00’da gerçekleşecek olan sergi 30 – 31 Ağustos’ta 12.00 – 19.00 saatleri arasında görülebilir.

Paylaş