Sağlık Çalışanlarına Vefa ve Teşekkür Sergisi: “Karantina – Yeni Medeniyet”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Resim ve heykel sanatçısı Serkan Bayer’in sağlık çalışanlarına ithaf ettiği “Karantina – Yeni Medeniyet” isimli sergisi, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açıldı. Bayer’in büyük bir kısmını Covid-19) salgını sürecinde ürettiği eserlerden oluşan sergi, sadece sağlık çalışanlarının beğenisine sunuldu.

Bayer, amacının bir farkındalık yaratmak olduğunu belirterek, “Sergiyi sağlık çalışanları hariç kimsenin görmemesini diliyorum. Sergide 12 eser var. Eserlerden ikisi başyapıtlarım saydığım ‘Rab ve Ruh’ ile ‘Evren Yarıkları’ isimlerini taşıyor. Geriye kalan 10 resim ‘Maarif Serisi’ adını verdiğimiz çok özel işleri kapsıyor. Bu eserlerden altısını karantina günlerinde yaptım.” ifadelerini kullandı.

‘Karantina serisi’

Sergiye gelen sağlık çalışanları, Bayer’in “Rab ve Ruh” ile “Evren Yarıkları”nın da yer aldığı 12 eserini görebiliyor. Bayer, sergilediği eserlerden 6’sını karantina günlerinde yaptı.

Ressam Serkan Bayer, serginin oluşum sürecini Milliyet gazetesine şöyle anlattı: “Karantinaya girdiğimizde bir pandemi serisi yapmaya karar verdim. Pandemi serisinde eskiden yapmış olduğum iki anıt eseri de bu süreçte güncelleyerek üzerlerinde birkaç değişiklikle yeniledim. Bunun sonucunda bir karantina serisi oluştu. Sergideki eserlerimle izleyiciye karantina dönemindeki duygularımı, düşüncelerimi ve izlenimlerimi aktardım. Bu sergi yurt dışına gidecekti. Ancak ben sağlık çalışanları için bunu iptal ettim ve sergimi İstanbul’da tüm sağlık çalışanlarına adadım.”

Paylaş