Perşembe, Eylül 21

Sanatla Yeniden Özgürleşen Bedenler: Ekin Su Koç’un Kişisel Sergisi “Venüs’ün Yeniden Doğuşu” Anna Laudel Bodrum’da

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ekin Su Koç’un Berlin’de hazırlıklarına başlayıp, Ayvalıkta üretimini tamamladığı eserlerinin yer aldığı, beden algısı, cinsiyet önyargıları ve kadın olma hali temaları etrafında şekillenen kişisel sergisi,“Venüs’ün Yeniden Doğuşu” 9 Eylül tarihinde Anna Laudel Bodrum’da açılıyor. Üretimlerinde göç, yersiz yurtsuzluk, cinsiyet, doğa ve beden algısı kavramları üzerine gelişen güncel tartışmalardan beslenen sanatçının, hem kişisel hem de toplumsal referans noktalarına dokunduğu “Venüs’ün Yeniden Doğuşu”, 29 Ekim 2023 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

İsmi ile, 15. yüzyılda Floransa’da rönesans akımının önemli sanatçılarından Botticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” adlı eseri üzerinden cinsiyet eşitliğine gönderme yapan sergi, kadınları ve cinsiyet kimliğini toplumsal normların dışında tanımlayan herkesi özgürleştiren, sanatın ve estetiğin birleştirici gücünden beslenen seçkisi ile Bodrum’un sanat ortamına yeni bir soluk getiriyor.
Sanat tarihinde sıkça işlenmiş olan mitolojik ve klasik eserler, bu sergi ile yeni bir kimlik kazanıyor. Sergide, kadın bedenlerini objeleştiren, sanat tarihinin kült sayılan eserleri Ekin Su Koç’un modern ve protest tarzıyla yeniden yorumlanıyor. Kendileri için 3 Güzeller; Sadece 2 Güzelle; Venüs’ün Yeniden Doğuşu;Adem’in Yeniden Yaratılışı;, İnci Kolyeli Çocuk; ve Ofelya’nın İntihar Etmediği Nehrin Çiçekleri; gibi zamanın testini geçmiş eserlerin temsil ettiği dayatmacı, kalıplaşmış anlayış ve estetik değerler mizahi bir bakış açısıyla sorgulanıyor. Sergi 3. dalga
feminizm akımından beslenerek kendi estetik değerlerini yaratıcı bir şekilde yeniden ortaya koyuyor.

“Venüs’ün Yeniden Doğuşu”, Koç’un tuval üzerine boya, epoksi ve kağıt üzeri kolaj gibi farklı teknikleri içeren üretimlerinden oluşuyor. Sergide yer alan eserler, ikili cinsiyet normlarına, yaşa ve ten rengine dayalı sınırlamaları reddederek, bedenin doğal güzelliğini ve çeşitliliğini kutlarken, aynı zamanda kadınlık, dişi yaratıcılık ve patriyarkanın zayıflaması gibi günümüzün öne çıkan temalarını ele alıyor.

Kadın bedenini, çeşitlilik ve farklılıkları ile vurgulayarak sanatın özgürleştirici gücünü kullanan, Ekin Su Koç’un kişisel sergisi Venüs’ün Yeniden Doğuşu; 9 Eylül – 29 Ekim tarihleri arasında Anna Laudel Bodrum’da görülebilir.

 

Paylaş