Pazartesi, Eylül 25

Tate, Bahar Dönemini Yayoi Kusama’nın ‘Infinity Mirrored Room – Filled with the Brilliance of Life” Adlı Sergisiyle Açıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tate, bahar döneminde Yayoi Kusama’nın sonsuz yansımalardan oluşan eşsiz çalışması ‘Infinity Mirrored Room – Filled with the Brilliance of Life’ adlı retrospektifine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kusama’nın bugüne kadar ki en büyük sergilerinden biri olan Infinity Mirror Japon sanatçının sonsuz yansımalar, renkler ve desenlerden oluşan benzersiz evrenine bir bakış sunuyor. Tate, ziyaretçileri ayna odaları deneyimlemeye ve odanın bir parçası olmaya davet eden serginin biletlerini şimdiden tükendi. Kariyeri boyunca uzay, boşluk gibi temalarla ilgilenen Kusama, bu enstelasyon ile dünyayı nasıl tasavvur ettiğini gösteriyor.

Sergideki ilk oda, Kusama’nın en büyük enstalasyonlarından birini içeriyor ve sınırsız bir evren illüzyonunu yaratıyor. Sergi, sanatçının özne ve nesne arasındaki sınırları kırma yeteneğini vurguluyor ve çalışmalarına interaktif bir karakter katıyor. Ziyaretçiler bu odalara girdiklerinde bir dizi yansıtıcı yüzeyle karşılaşırken yürüyüş yolunu sığ bir havuz kaplıyor. Birden fazla renkteki küçük, yuvarlak LED ışıklar yukarıdan sarkarak aynalar ve su tarafından yansıtılarak izleyicilere sınırsız görünen bir alanda olma hissini yaşatıyor.

 

Paylaş