Perşembe, Eylül 21

Tate Modern’den Hilma af Klint ve Piet Mondrian Sergisi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tate Modern, 3 Eylül 2023 tarihine kadar çığır açan iki modern sanatçıyı, Hilma af Klint ve Piet Mondrian’ın izleyiciye sunuyor. 

Hilma af Klint & Piet Mondrian: Forms of Life isimli sergi, iki ressamın eserlerini bir arada görme fırsatı sunuyor. Hiç tanışmamış olmaların rağmen, Hilma af Klint ve Piet Mondrian’ın soyut sanatı üretme biçimleri ve dilleri birbirine benzerlik gösteriyor. Her iki sanatçının mistik güçlere, manevi duygulara ve dünya yaşamının arkasındaki güçleri anlamaya duyduğu kuvvetli bir istek var.

Her iki sanatçı da kariyerine manzara resimleri yaparak başlasa da çiçek formları ve soyut resimleri ile sanatlarının doruğuna çıkmışlardır. Sergi, sanatçıların ortak özelliklerini, birlikteliklerini ve zıtlıklarını eserleriyle birlikte izleyiciye sunarak aynı dönemde farklı yerlerde üretim yapan iki sanatçının düşünme biçimlerine yoğunlaşıyor.

Sergi on bölümden oluşuyor. Köklü Doğadan, Evrim, Metamorfoz, Ağaç, Dinamik Renk, Dünya Dinleri, Yeni Eski Geometriler, Uzay ve Ritim, Sonuçlar ve Gelecek başlıkları ile eserler kategorize edilmiş. Son olarak “The Ether” başlıklı bir oda var. Odada, üç tema görülüyor. Bitkisel Bilgi, İçsel Yaşamlar ve Görünmez Dünyalar. Sanatçılara ait eskiz defterleri, notlar, kitaplar ve nesneler sunuluyor. Klint ve Mondrian’ın sanatsal evriminin temellerini oturtacak yaşadıkları dönemin gelişmelerini ve dünya görüşünü sunan doğa, bilim, maneviyat ve sanatla ilgili yazı ve görseller bulunuyor. Aynı zamanda çağdaşlarının eserleri de izleyiciye sunuluyor.

 

 

 

Paylaş