Cumartesi, Eylül 23

Tenten İstanbul’da!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İran’ın en ünlü çağdaş sanatçıları arasında yer alan ve aynı zamanda yetenekli bir kaligrafi sanatçısı olan Hamid Tolouei Fard’ın “Tenten İstanbul’da” başlıklı sergisi 4-18 Haziran tarihleri arasında Red art İstanbul ev sahipliğinde izleyicisiyle buluşacak.

Erken yaşta ustalaştığı kaligrafiyle günümüzün pop kültür öğelerini yeniden yorumlarken, son çalışmalarında Tenten figürünü merkeze koyan Fard, sergideki eserlerinde ünlü çizgi roman karakteri Tenten’i İstanbul’un çeşitli manzaralarında resmediyor.

1961’de yayınlanan “Tenten İstanbul’da” filminde karakterin İstanbul’da geçen macerasını farklı bir gözle izleyen sanatçı; kendi gözündeki İstanbul’u Tenten üzerinden anlatma yoluna gidiyor.

Fard sanatsal yolculuğunu; “14 sene klasik hat eğitimi aldım. 20 yaşından sonra dijital ortamda yeni dünyalar keşfettim. 16 sene boyunca sürekli geliştirmeye çalıştığım sanat kariyerimin şu an ki durağı pop-art. 7 yıldır bu yönde üretimler gerçekleştiriyorum.” olarak özetliyor.

Türkiye’de ilk defa yapılacak bu proje, RED art İstanbul aplikasyonu içerisinde eserlerin çok etkileyici dijital çalışmalarını da barındırıyor.

Paylaş